Gekony Tygrysie potrafią wytwarzać nowe komórki mózgowe

Naukowcy z Uniwersytetu Guelph odkryli rodzaj komórek macierzystych, które umożliwiają organizmom Gekonów Tygrysich tworzenie nowych komórek mózgowych. Badania dostarczyły tym samym dowód na to, że jaszczurki są w stanie zregenerować pewne obszary mózgu po urazie.

Badacze zidentyfikowali komórki macierzyste, które regularnie produkują nowe komórki mózgowe, w przyśrodkowej korze przedczołowej odpowiedzialnej między innymi za zachowanie zwierzęcia. Jest to również część mózgu jaszczurki, która ma dobrze zbadany odpowiednik w mózgu człowieka - hipokampa.

W celu śledzenia komórek w mózgach gekonów, naukowcy wstrzyknęli jaszczurkom znaczniki chemiczne, które zostają włączone do DNA nowo utworzonych komórek. Obserwując rozwój oznakowanych komórek w czasie, badacze widzieli, gdzie się pojawiły, dokąd migrowały i jakimi typami komórek ostatecznie się stały.

Naukowcy byli zaskoczeni, ile komórek macierzystych zawiera mózg Gekonów Tygrysich i jak szybko powstają nowe komórki mózgowe. Dodatkowo, w zeszłym roku opublikowane zostały wyniki badań, w ramach których zidentyfikowano komórki w organizmach gekonów odpowiedzialne za odrastanie rdzeni kręgosłupa podczas regeneracji ogonów.

Kolejnym etapem badań będzie ustalenie, dlaczego niektóre gatunki, takie jak gekony, mogą zastępować uszkodzone i stare komórki mózgowe nowymi, podczas gdy inne gatunki, takie jak ludzie, nie posiadają takiej zdolności.


Źródło: Medical Express