Gdzie dokładnie miał miejsce Wielki Wybuch?

Szybko odpowiadając na postawione w tytule pytanie - wszędzie. Nierzadko wyobrażamy sobie początek Wszechświata jako wybuchającą kulę, z której narodziły się gwiazdy i otaczające nas dziś galaktyki. W rzeczywistości Wielki Wybuch dał początek nie tylko samej materii, ale i przestrzeni, w której obecnie się znajdujemy. Innymi słowy, Wielki Wybuch wydarzył się dokładnie tam, gdzie w tej chwili się znajdujesz, tak samo jak gdziekolwiek indziej we Wszechświecie.

Wielki Wybuch miał miejsce około 13,8 miliarda lat temu. Przedtem nie istniał czas, przestrzeń i materia. Z tego też względu nie jesteśmy w stanie zbadać, co istniało przed nim, ponieważ...nie istniało nic. Poza tym, utożsamianie “Wielkiego Wybuchu” z wybuchem jest błędne z tego względu, iż proces ten polegał na rozprzestrzenianiu się przestrzeni, a nie ekspansji w pustej przestrzeni. Gdyby Wielki Wybuch nastąpił w określonym punkcie w przestrzeni, wówczas spodziewalibyśmy się, że Droga Mleczna będzie jedną z wielu galaktyk na rozszerzającej się skorupie galaktyk, z centrum tej skorupy jako punktem "wybuchu". Nie jest to jednak obserwowane.

Ekspansja Wszechświata przedstawiona na grafice

Ten malutki punkt materii, który był Wielkim Wybuchem nie był punktem w pustym Wszechświecie. W rzeczywistości był to cały Wszechświat. Jak wcześniej zostało wspomniane, Wielki Wybuch nie był też wybuchem, a bardzo gorącym stanem wczesnego Wszechświata. Odległości pomiędzy obiektami były wówczas znacznie krótsze, natomiast Wszechświat był jednorodny i izotropowy. Jeśli jakimś cudem ktoś z nas miałby możliwość zobaczenia tego na własne oczy, widziałby jednorodny, równomierny rozkład materii i energii wokół siebie. Poza tym małym punktem nie było przestrzenii, w którą mógłby się on rozszerzać, ponieważ cała przestrzeń znajdowała się w tym punkcie.

Rozszerzanie się Wszechświata polega na “rozciąganiu się” samej przestrzeni, nieustannym zwiększaniu odległości pomiędzy galaktykami, a nie rozszerzaniu się w jakiejś innej, pustej przestrzeni. Odległości zwiększają się równomiernie we wszystkich kierunkach, dlatego też nie można ustalić punktu, z którego zaczął rozszerzać się Wszechświat. Bez względu na to, w którym miejscu we Wszechświecie się znajdujemy. Tym punktem był wszakże cały obserwowalny Wszechświat - Wielki Wybuch wydarzył się wszędzie.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: Ask an Astronomer