W czwartek 12 maja 2022 roku Rosja ogłosiła falę kontrsankcji gospodarczych wobec Zachodu, wymierzonych w sektor energetyczno-gazowy. Dlatego Gazprom zaprzestanie współpracy z polską spółką EuRoPol GAZ, obsługującą polską część gazociągu Jamał-Europa, co skutecznie uniemożliwiłoby jego użytkowanie. Wiele innych sankcji wymierzonych jest w spółki zależne Gazprom Germania, które znalazły się pod kontrolą niemieckiego rządu. W odpowiedzi na te zapowiedzi ceny gazu zaczęły ponownie rosnąć.
Rosyjskie sankcje wobec zachodnich koncernów energetycznych skłoniły Gazprom do zamknięcia gazociągu Jamał-Europa
Gazociąg Jamał-Europa łączy złoża gazowe na rosyjskim Półwyspie Jamalskim na północy kraju z Niemcami, przechodząc przez Białoruś i Polskę. Jest to, obok Nord Stream 1, jedna z głównych tras dostaw rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej.
Gazociąg ten jest główną ofiarą fali kontrsankcji gospodarczych, na które Rosja zdecydowała się 11 maja 2022 roku. wobec sankcji nałożonych przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone Ameryki I Singapur. Tym samym Moskwa obrała za cel 31 spółek z sektora energetycznego, zwłaszcza gazowego. Sankcje te w szczególności zabraniają transakcji finansowych i wpływania do rosyjskich portów statków powiązanych z przedmiotowymi spółkami.
Wśród zaatakowanych firm znajduje się EuroPol GAZ SA, właściciel polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa. 12 maja 2022 r. Gazprom wskazał, że sankcje te Dobrze się składa „Zakaz wykorzystywania gazociągu należącego do EuroPol GAZ do przesyłu rosyjskiego gazu przez Polskę”.
Tak precyzuje rosyjski gigant gazowy „Strona polska wielokrotnie naruszyła prawa Gazpromu jako akcjonariusza EuroPol GAZ i 26 kwietnia 2022 roku umieściła Gazprom na liście sankcyjnej, blokując spółce możliwość wykonywania praw z akcji i innych papierów wartościowych EuroPol GAZ oraz otrzymywania dywidend Zapasy ».
W efekcie oznaczałoby to zaprzestanie wykorzystywania europejskiego Jamalu do dostaw gazu Do Unii Europejskiej.
Napięcia podażowe powodują dalszy wzrost cen gazu w Europie
Większość pozostałych przedsiębiorstw objętych sankcjami to spółki zależne Gazprom Germania, dawnej spółki zależnej rosyjskiego giganta, która w imię suwerenności energetycznej kraju znalazła się pod kontrolą niemieckiego państwa. Sankcje te nie dotyczą natomiast gazociągu Nord Stream 1, który częściowo leży na morzu i bezpośrednio łączy Rosję z Niemcami.
Pod koniec kwietnia Gazprom Zaprzestała już dostaw gazu kopalnego do Polski i BułgariiOba kraje odmówiły zapłaty w rublach. Tymczasem 11 maja Ukraina ogłosiła, po raz pierwszy od początku wojny, przerwanie dostaw gazu do Europy szlakiem gazowym Sukhraniwka w obwodzie ługańskim.
Zapowiedzi te spowodowały silną poprawę cen gazu ziemnego w Europie. Europejski benchmark rynku gazu ziemnego, holenderski TTF, zamknął się 12 maja na poziomie +12,5%, przy cenie 105,50 euro za MWh, po osiągnięciu poziomu 115,00 euro za MWh.
„Moskwa rozpoczęła drugą rundę przerw w dostawie gazu w Europie, wywołując nowe wątpliwości i wzrost cen”. myśli Kushal Ramesh z Rystad Energy.
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce