Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Franziska Brantner, niemiecka minister gospodarki: Putin „nie może nas rozdzielić”

Franziska Brantner, niemiecka minister gospodarki: Putin „nie może nas rozdzielić”

Opublikowany w: Zmodyfikowane:

Oczekuje się, że Emmanuel Macron złoży swoją pierwszą państwową wizytę po inauguracji w Niemczech. To tutaj rozgrywa się wiele ważnych europejskich problemów i gdzie szczegółowo omawia się wojnę na Ukrainie. Franziska Brantner, niemiecka minister gospodarki i klimatu, jest gościem FRANCE 24, aby omówić te tematy. Szansa powrotu do przyjaźni francusko-niemieckiej w tych trudnych dla Europy czasach.

„Cieszymy się, że we Francji pojawiła się nowa szansa dla demokracji i Europy” – powiedziała. „Dla nas ważne jest to, że prezydent Macron wykorzystał tę szansę. […] Martwi mnie to, że Niemcy i Francja zdołały wzmocnić Unię Europejską, stworzyć tę strategiczną suwerenność, aby stawić czoła niebezpieczeństwom tego świata. Dla mnie pytanie nie brzmi „Kto jest najsilniejszy?” , ale „Czy możemy wspólnie rozwiązać wielkie problemy naszego pokolenia: ochronę klimatu, podziały społeczne i politykę międzynarodową?” „

Podczas gdy Polsce i Bułgarii odmówiono rosyjskiego gazu za niepłacenie rubli, ważność wspólnej odpowiedzi wobec Europejczyków wydaje się dla niej fundamentalna: „Nie możemy się podzielić” – powiedziała. Zdaje sobie jednak sprawę ze swoich obaw o swój kraj: „Od kilku tygodni staramy się tylko zmniejszyć zależność od rosyjskiej ropy i gazu, a w Niemczech infrastruktura jest często w rękach Rosjan. Odcinają rurociągi i rafinerie Nasz rząd jest daleko od uniezależnienia się od rosyjskiej ropy, a rosyjskie firmy nadal posiadają 12% naszej infrastruktury. […] Jest to sytuacja, w której każdego dnia pracujemy nad zwiększeniem europejskiej zdolności do działania, a posunęliśmy się już dalej, niż się spodziewałam” – cieszy się.

Odnosząc się do wyzwania klimatycznego takiego kryzysu, Francesca Brantner przyznaje, że wykorzystanie węgla jest problematyczne: „W perspektywie krótkoterminowej powinniśmy zużywać więcej węgla, jeśli jutro lub pojutrze nie będzie już rosyjskiego gazu. jednocześnie to, co robimy, to inwestowanie i przyspieszanie wzrostu energii odnawialnej, to niesamowite, co już zrobiliśmy. […] Całą wyjątkową pracę wykonujemy własnymi zasobami i nigdy nie poddajemy się zielonej ścieżce, przyspieszamy ją.”

READ  Zamek Terry. Boczniak François Roux spodoba się lokalnym smakoszom

W odpowiedzi na pytanie o decyzję o dostawie broni na Ukrainę, kiedy Niemcy wahały się na początku konfliktu, niemiecki minister spraw zagranicznych z zadowoleniem przyjął tę decyzję: „To jest kwestia, której sami nie możemy rozwiązać. broni nie podnosi się tylko w Niemczech, ważne jest, aby znaleźć wspólną odpowiedź, bo z naszą randką nie chcemy tam jechać sami. […] Staraliśmy się znaleźć sposób, aby szybko pomóc Ukrainie. Cieszę się, że głosowaliśmy głosami wszystkich Demokratów w Bundestagu, żeby ten eksport broni pomógł Ukrainie, ale i nam, bo Ukraińcy obecnie bronią Europy i wolności wobec Putina, który ma tylko jedno pragnienie: zniszczyć demokrację w Europie, Francji, Niemczech i wszędzie. Pomoc Ukrainie leży w naszym interesie”.

Program autorstwa Perrine Desplats, Isabelle Romero, Sophie Samaille i Georginy Robertson.