Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Erupcja słoneczna: zjawisko na skalę niewidzianą od lat W ten weekend we Francji będzie można zobaczyć zorzę polarną?

Erupcja słoneczna: zjawisko na skalę niewidzianą od lat W ten weekend we Francji będzie można zobaczyć zorzę polarną?

Podstawowy
W czwartek wieczorem satelita NASA wykrył silny rozbłysk słoneczny. Tak potężnej erupcji nie odnotowano od 2017 roku. Zjawisko to może być przyczyną pojawienia się zorzy polarnej w najbliższy weekend.

Słońce wyemitowało rozbłysk słoneczny w czwartek, 3 października o 14:18. Zjawisko to było najpotężniejsze, jakie kiedykolwiek zaobserwowano od 2017 roku. Zdjęcia są niezwykłe: zostały wykonane przez należące do NASA Obserwatorium Dynamiki Słońca, które nieprzerwanie skanuje Słońce od 14 lat. Powinieneś wiedzieć, że niektóre gwałtowne rozbłyski słoneczne mogą mieć znaczący wpływ na sieci elektryczne i komunikacyjne.

Oto inne zdjęcie dzisiejszego rozbłysku słonecznego X9, najpotężniejszego w tym cyklu słonecznym, przedstawiającego dwie różne długości fal intensywnego światła ultrafioletowego zarejestrowanego przez Obserwatorium Dynamiki Słonecznej NASA. \ud83e\uddd0 pic.twitter.com/pgruMrNdjC

— NASA (@NASASun) 3 października 2024 r

Aktywność słoneczna przebiega w cyklu około 11-letnim. W okresach dużej intensywności, takich jak obecnie, szczyt może osiągnąć w przyszłym roku. Aby zrozumieć wielkość czwartkowego rozbłysku na Słońcu, trzeba wiedzieć, że naukowcy łączą literę X z liczbą. Czwartkowy rozbłysk słoneczny należy do kategorii X9. Poprzedni rozbłysk słoneczny miał miejsce dwa dni temu, we wtorek, 1 października. Jednak najgęstszą zarejestrowaną do tej pory jest klasa X28 z kwietnia 2003 roku.

Najsilniejszy rozbłysk w cyklu słonecznym 25.

W pomiarze rentgenowskim GOES było to X9,0. Doszło do całkowitej erupcji, pozostawiając falę koronalną. Erupcja/CME wydaje się wynikać z ponownego połączenia magnetycznego, a nie z istniejącej wcześniej liny strumieniowej. Może nadejść nawet za 3 dni. pic.twitter.com/1EedHVlmmg

– Halocme (@halocme) 3 października 2024 r

Rozbłyskowi słonecznemu towarzyszy koronalny wyrzut masy (CME). Ta masa koronalna jest przyczyną pojawienia się zorzy polarnej na niebie, gdy dotrze ona do naszego pola magnetycznego. Astrofizyk Eric Lagadec z Obserwatorium Lazurowego Wybrzeża potwierdza to: „Materia jest w drodze na Ziemię”.

Właśnie byliśmy świadkami największego rozbłysku słonecznego od lat. Materia jest w drodze na Ziemię. Może zorza polarna za 2-3 dni!! https://t.co/1FRUYP4yVd

— Eric Lagadic\u2728\ud83c\udf0d (@Eric Lagadic) 3 października 2024 r

Czy w ciągu najbliższych kilku nocy będziemy mogli obserwować zorzę polarną we Francji? Nie jestem tego pewien. Powinny być w stanie rozświetlić niebo między biegunem północnym a północną Wielką Brytanią, ponieważ według badaczy burza geomagnetyczna spowodowana rozbłyskiem słonecznym ma 3. poziom w 5-stopniowej skali. Centrum prognoz pogody kosmicznej. Ale kto wie… nie jesteśmy bezbronni przed miłą niespodzianką!

READ  Ospa małp: Po raz pierwszy zarażony pies został zarażony przez swoich panów, WHO wzywa do zachowania czujności

Przeczytaj także:
Burze słoneczne i zorza polarna… Jak rekordowa aktywność Słońca w 2024 roku może mieć konsekwencje dla Ziemi?

Jak pokazano Nauki przyszłościObecny okres sprzyja burzom słonecznym. Podczas równonocy jesiennej i równonocy wiosennej ziemskie pole magnetyczne jest zorientowane tak, aby w naturalny sposób łączyć się ze Słońcem i umożliwiać łatwiejsze przedostawanie się wiatru słonecznego do atmosfery.