Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

EBU z zadowoleniem przyjmuje pozytywne kroki podjęte przez Polskę w celu przygotowania unijnej ustawy o wolności mediów

EBU z zadowoleniem przyjmuje pozytywne kroki podjęte przez Polskę w celu przygotowania unijnej ustawy o wolności mediów

Polska czyni postępy we wdrażaniu unijnej ustawy o wolności mediów, przedstawiając propozycje wzmocnienia niezależności i finansowania mediów publicznych. EBU z zadowoleniem przyjmuje kluczowe propozycje rządu, w tym przywrócenie niezależności organu regulacyjnego ds. mediów i przegląd finansowania nadawców publicznych zgodnie ze standardami EMFA.

Polska czyni postępy w skutecznym wdrażaniu Europejskiej Ustawy o Wolności Mediów (EMFA), w tym prowadzi szerokie konsultacje w sprawie propozycji rządowych, które mogłyby położyć kres zagrożeniom dla wolności mediów i finansowania usług publicznych, ogłosiła Europejska Unia Nadawców (EBU).

Po zakończeniu wielomiesięcznego procesu konsultacji w Polsce i rozpoczęciu kolejnego etapu EBU zauważyła, że ​​propozycje rządu są dobrze zgodne z duchem EMFA i spełniają standardy Rady Europy dotyczące mediów publicznych.

„Kiedy pod koniec ubiegłego roku władze UE zatwierdziły ustawę EMFA, zrozumieliśmy, że państwa członkowskie w niektórych przypadkach będą musiały dostosować swoje przepisy krajowe do nowego tekstu. Proces dostosowywania prawa medialnego przez polski rząd pokazał nam przykład „inkluzywnego i przejrzystego podejścia” – stwierdziła EBU. Richard Burnley, dyrektor ds. prawnych i polityki w EBU, powiedział:

„Ponieważ w nadchodzących miesiącach będziemy nadal monitorować i w razie potrzeby zapewniać nasz wkład, EBU jest gotowa wdrożyć to niezbędne ustawodawstwo w innych krajach, aby chronić i wzmacniać media publiczne”.

EMFA ustanawia nowe zasady mające na celu ochronę pluralizmu i wolności mediów w UE, a także ma na celu zapewnienie mediom łatwiejszego działania ponad granicami. Weszło w życie w maju 2024 r., a pełne zastosowanie przepisów ma nastąpić od sierpnia 2025 r.

EBU ze szczególnym zadowoleniem przyjmuje postanowienia dotyczące wolności polskich mediów publicznych. Znajduje to odzwierciedlenie w propozycjach przywrócenia niezależności KRRiT – organu regulacyjnego ds. mediów – i wzmocnienia jej roli w powoływaniu rad nadzorczych organizacji medialnych publicznych.

Przedstawiono zdecydowane propozycje dotyczące otwartych i przejrzystych procesów rekrutacji i mianowania na stanowiska kierownicze wyższego szczebla w mediach publicznych.

Ustalenia dotyczące finansowania Telewizji Polskiej (TVP) i Polskiego Radia (PR) mają kluczowe znaczenie dla ich niezależności, ponieważ w niektórych państwach finansowanie jest wykorzystywane jako narzędzie kontroli mediów publicznych. Obejmuje to przegląd modelu finansowania w celu zapewnienia przewidywalnego źródła i zbliżenie poziomów finansowania do poziomów odniesienia UE.

Władze polskie rozważają wprowadzenie zabezpieczeń zapewniających ochronę finansowania i alokacji mediów publicznych przed interesami i naciskami politycznymi lub komercyjnymi.

Po zakończeniu wstępnej fazy konsultacji europejskiej ustawy o wolności mediów rząd będzie teraz pracować nad formalnymi krokami zmierzającymi do nowelizacji polskiej ustawy o radiofonii i telewizji. Oczekuje się, że wniosek ustawodawczy zostanie przedstawiony w nadchodzących miesiącach.

„Po latach niepewności cieszy nas takie otwarte i oparte na współpracy podejście polskiego nadawcy publicznego, którego celem jest ochrona naszej niezależności i finansów” – powiedział Tomasz Sykat, dyrektor zarządzający TVP. „Patrzymy optymistycznie na przyszłość DVB i doceniamy wkład EBU. »

READ  Małżeństwa osób tej samej płci za granicą są w Polsce zalegalizowane