Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dziki Zachód Księżyca

Dziki Zachód Księżyca

Nasz dziennikarz uczestniczy w dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Postępu Nauki (AAAS) w Denver, największym ogólnonaukowym spotkaniu naukowym na świecie.


(Denver) Traktat Kosmiczny Narodów Zjednoczonych sięga 1967 roku. Szczególnie niewystarczające jest uregulowanie zbliżającego się wybuchu księżycowego, twierdzi prawnik z prestiżowego Centrum Badań nad Prawem Kosmicznym podczas wykładu na spotkaniu AAAS.

„Branża kosmiczna sprzeciwia się wszelkim dodatkowym regulacjom” – wyjaśnia w wywiadzie Michelle Hanlon z Uniwersytetu Mississippi, założycielka For All Moonkind, organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną miejsc misji na Księżyc. „Stany Zjednoczone dobrze regulują wystrzeliwanie satelitów. Istnieją jednak obawy, że wszelkie dodatkowe regulacje przyniosą korzyści firmom z innych krajów”.

W 2018 roku amerykańska firma Swarm wystrzeliła z Indii cztery małe satelity komunikacyjne po tym, jak władze USA odmówiły zgody na ich wystrzelenie, obawiając się, że są one zbyt małe, aby można je było monitorować z Ziemi. Po ukaraniu grzywną w wysokości prawie miliona dolarów Swarm dołączył do innych startów, ale według M.I Hanlona.

Zdjęcie ze strony internetowej Uniwersytetu Mississippi

Założycielka organizacji pozarządowej For All Moonkind i profesor Uniwersytetu Mississippi Michelle Hanlon

Nadrzędnym celem Traktatu o przestrzeni kosmicznej było zapobieżenie rozmieszczeniu broni nuklearnej w przestrzeni kosmicznej. Mam nadzieję, że zimna wojna nie rozciągnie się na Księżyc. Dlatego istnieje niewiele procedur mających zastosowanie do sporów cywilnych.

Michelle Hanlon, założycielka organizacji pozarządowej For All Moonkind

Traktat kosmiczny został po raz pierwszy podpisany przez Związek Radziecki, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. Podpisało ją ponad sto krajów.

„Mając liczne plany wysłania specjalnych misji na Księżyc oraz amerykańskich i chińskich baz księżycowych, wkraczamy w nową fazę eksploracji Księżyca” – mówi M.I Hanlona. Negocjatorzy traktatu w 1967 r. nie mogli przewidzieć planów wydobycia na Księżycu i asteroidach, budownictwa przemysłowego na orbicie ani turystyki kosmicznej. Teoretycznie prawo międzynarodowe ma zastosowanie do eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej, ale nigdy nie zostało to sprawdzone pod względem prawnym. »

UNESCO i UNCLOS

Jakie są inne sposoby regulacji sektora przestrzeni prywatnej? „Idealną sytuacją byłoby zawarcie nowego traktatu kosmicznego. Jednak w świetle obecnych napięć międzynarodowych jest to mało prawdopodobne”.

Niektórzy wspominają o stosowaniu prawa morza, skodyfikowanego przez Konwencję Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS). „Ale prawo morza opiera się na wielowiekowej tradycji” – mówi M.I Hanlona. Dziedzina przestrzeni kosmicznej jest zbyt młoda, aby mieć ugruntowane tradycje. »

Inną możliwością jest UNESCO. „Traktat UNESCO jest uznawany przez 193 kraje i ma na celu zachowanie dziedzictwa ludzkości. Według niektórych interpretacji jeden z artykułów traktatu, który nakłada na każde państwo odpowiedzialność za działania swoich obywateli i wyrządzane przez nie szkody, mógłby mieć zastosowanie w kosmos. »

Ilustracja ze strony internetowej NASA

Obraz przedstawiający działalność górniczą na Księżycu

W obliczu niepewności prawnej w prawie kosmicznym panuje zamieszanie. mówi MI Hanlona. Sam studiowałem na Uniwersytecie McGill, który korzysta z bliskości Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego [OACI]. »

Popiół na księżycu

Stany Zjednoczone również cierpią na paraliż w prawie kosmicznym. „Prezydent [Barack] W 2015 r. Obamie udało się uchwalić ustawę o handlu kosmicznym, która stanowi, że nikt nie może posiadać asteroidy, ale każdy może eksploatować jej zasoby – mówi Obama.I Hanlona. W 2020 roku NASA przyznała prywatnym firmom kontrakty na zawracanie pyłu księżycowego na Ziemię. Jest to w pewnym sensie ugruntowanie zasady nieingerencji, nawet jeśli jest to pierwszy krok w kierunku uporządkowania przestrzeni. Jednak od tego czasu nie poczyniono żadnych postępów z powodu dysfunkcji partyzanckiej w Kongresie. Niektórzy chcą, aby działalność komercyjna amerykańskich firm w przestrzeni kosmicznej była regulowana przez władze lotnicze, Federalną Administrację Lotniczą, inni przez Departament Handlu. »

Niedawne protesty społeczności tubylczych przeciwko planowi misji Peregrine'a polegającej na umieszczeniu ludzkich prochów na Księżycu wyraźnie ilustrują konsekwencje takiej bierności.

„W 1998 roku misja Lunar Prospector umieściła popiół na Księżycu” – mówi M.I Hanlona [celles du planétologue Eugene Shoemaker]. Rdzenne grupy potępiły to, co uważały za profanację świętej gwiazdy. NASA obiecała skonsultować się z ludnością tubylczą, jeśli inny projekt tego rodzaju ujrzy światło dzienne. Jednak przed Peregrine nie przeprowadzono żadnych konsultacji, ponieważ był to projekt prywatny, mimo że fundusze pochodziły od NASA. » Samolot Peregrine'a zepsuł się w styczniu przed dotarciem na Księżyc z powodu wycieku paliwa.

Wiosną ubiegłego roku NASA przeprowadziła w Waszyngtonie konsultacje na temat bieżących planów eksploracji Księżyca. MI Hanlon wziął udział, podobnie jak indiańska firma United Nations First Planetary Defense, której celem jest promowanie udziału ludności tubylczej w eksploracji kosmosu. „Podczas tych konsultacji omawiano kwestię wędrowca. Rdzenne grupy były tego świadome. Nadal zaskakujące jest to, że czekali dwa tygodnie przed rozpoczęciem misji, aby wyrazić swoje niezadowolenie. Gdyby naprawdę chcieli omówić popiół księżycowy, lepiej byłoby, gdyby rozmawiali najpierw do NASA.” „Zamiast alarmować media w ostatniej chwili. Jak zawsze, ważne kwestie prawne związane z przestrzenią kosmiczną są wykorzystywane do krótkoterminowych korzyści politycznych na Ziemi. Tymczasem prawo kosmiczne nie postępuje”.

Kopalnie wodoru?

Zapomnij o zielonym i niebieskim wodorze: przyszłość leży w eksploatacji złóż gazowego wodoru. Pierwszy zbiornik odkryto w Mali w 2012 roku i dopiero rozpoczęto jego komercyjną eksploatację. Amerykańska Służba Geologiczna opublikuje pod koniec tego roku badanie, w którym szacuje się, że złoża gazowego wodoru nadające się do eksploatacji na planecie wynoszą około 1 miliarda ton, jak ujawniono na posiedzeniu AAAS. Umożliwiłoby to całkowite zastąpienie wodoru produkowanego z węglowodorów, szczególnie w produkcji nawozów.

Zdjęcie pobrane ze strony internetowej CNRS

Francuska Krajowa Rada ds. Badań Naukowych (CNRS) rozpoczęła poszukiwania gazowego wodoru pod starymi kopalniami węgla w Lotaryngii.

W piłce nożnej nie ma już Covida

Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Drexel w Filadelfii, ujawnionego na spotkaniu AAAS, piłkarze NFL, którzy zarazili się Covid-19, po wyzdrowieniu nie poczuli się gorzej. To tajemnica, ponieważ długi Covid występuje w 10% do 30% przypadków w populacji ogólnej. W ciągu dwóch sezonów przeanalizowano ponad 250 przypadków Covid-19 w lidze NFL. Naukowcy sugerują, że aktywność fizyczna chroni przed Covidem w dłuższej perspektywie.

Zdjęcie: Adam Hanger, powiązane archiwum prasowe

Super Bowl LVIII pomiędzy Kansas City Chiefs i San Francisco 49ers odbędzie się 11 lutego

Zainteresowanie nastolatków

Według badania przeprowadzonego w 2016 r. prawie jedna trzecia kanadyjskich nastolatków śpi mniej niż osiem godzin na dobę. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Akademii Nauk Północnej Karoliny, zaprezentowanego na spotkaniu AAAS, są oni narażeni na ryzyko problemów z koncentracją i planowaniem. W porównaniu z sześcioma godzinami snu, ośmiogodzinna noc zwiększa zdolność uwagi nastolatków o 17 do 33 procent, a ich zdolność do realizowania wcześniej zaplanowanego planu o 37 procent. Jednak ten brak snu nie powoduje zmian w miarach mierzących zdrowie psychiczne lub fizyczne. Naukowcy sugerują dodanie elementu poznawczego do kwestionariuszy zdrowia psychicznego dla nastolatków.

Obrazy z Wikimedia Commons

Brak snu zmniejsza zdolność nastolatków do skupienia uwagi i planowania o jedną trzecią.

Czytaj więcej

  • 85
    Liczba lotów kosmicznych w 2000 roku

    Źródło: NASA

    223
    Liczba lotów kosmicznych w 2023 roku

    Źródło: NASA

READ  Okresowy post może przynieść korzyści zdrowotne