Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dwanaście krajów europejskich wzywa do sojuszu na rzecz małych reaktorów modułowych

Dwanaście krajów europejskich wzywa do sojuszu na rzecz małych reaktorów modułowych

Według krajów sygnatariuszy sojusz ten wzmocniłby „naszą suwerenność energetyczną i konkurencyjność naszego przemysłu”.

We wspólnym piśmie otrzymanym i opublikowanym w piątek dwanaście państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Francja, wezwało Komisję do utworzenia sojuszu przemysłowego na rzecz małych reaktorów jądrowych (SMR). Kontekst.

We wspólnym piśmie Bułgaria, Chorwacja, Finlandia, Francja, Węgry, Holandia, Polska, Czechy, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Szwecja zwróciły się do Komisji Europejskiej o utworzenie „ogólnounijnego sojuszu przemysłowego”. Inicjatywa ta powinna „stymulować inwestycje w możliwości europejskich MŚP i rozwój europejskiego łańcucha wartości”.

Przedstawiciele państw członkowskich stwierdzili, że sojusz ten wzmocni „naszą suwerenność energetyczną i konkurencyjność naszego przemysłu”. Ten ostatni uznał również, że wsparcie Komisji jest „niezbędne”, aby „zapewnić, że te innowacyjne projekty skorzystają z obecnego i przyszłego prawodawstwa europejskiego”.

„Rozwiązanie umożliwiające produkcję energii elektrycznej bez energii kopalnej”

Oszacowali także, że Europejskie Forum Energii Jądrowej, które odbędzie się w poniedziałek i wtorek w Bratysławie na Słowacji, „będzie okazją do podjęcia działań w tym kierunku”. W maju ubiegłego roku dwanaście krajów spotkało się w Paryżu z Belgią i Estonią, z którymi utworzyły sojusz krajów europejskich wspierających energetykę jądrową, a także Włoch i Wielkiej Brytanii, aby utorować drogę rozwojowi energetyki jądrowej.

Aby zdekarbonizować przemysł, Komisja stwierdziła, że ​​wspiera rozwój reaktorów jądrowych czwartej generacji, a także małych reaktorów modułowych, nad którymi obecnie trwają prace rozwojowe. Kraje sygnatariusze stwierdziły w swoim piśmie, że małe reaktory modułowe mogłyby być „rozwiązaniem w zakresie produkcji energii elektrycznej bez paliw kopalnych w latach 30. XXI wieku”, zapewniając, że „energia jądrowa będzie mogła dostarczać do UE do 150 gigawatów do 2050 r.”. W porównaniu do dzisiejszych 100 gigawatów.

Najważniejsze artykuły

READ  2021 Oprogramowanie do zarządzania informacjami prawnymi Analiza badań rynkowych | Perspektywy, status, najnowsze zmiany i prognozy na 2031 rok