wysłane
Aktualizacja
Długość wideo: 3 minuty
W Polsce władze zezwoliły na wykorzystanie węgla brunatnego do ogrzewania domów. Jest to rodzaj węgla, którego spalanie wydziela toksyczne opary. Raportowanie.
Wysoce toksyczne opary emitowane z tych domów są szkodliwe dla zdrowia i środowiska. W Polsce 50% domów ogrzewanych jest węglem. Tej zimy, w obliczu kryzysu energetycznego, rząd zatwierdził najbardziej zanieczyszczający rodzaj: węgiel brunatny. 44-letni Grzegorz Schodnik ma w piwnicy sześć ton. Według niego węgiel brunatny ma jedną wielką zaletę, a mianowicie cenę. Tylko Polak wyjaśnia: „Często kaszlę, a wiele osób tutaj cierpi na choroby płuc”.
Toksyczne zanieczyszczenia
Cząstki stałe, dwutlenek sodu, rtęć… zanieczyszczenia pochodzące ze spalania węgla brunatnego należą do najbardziej toksycznych zidentyfikowanych przez WHO. W Polsce od 2020 roku ten rodzaj węgla jest zakazany dla osób fizycznych i jest zarezerwowany dla elektrociepłowni. W tym roku osoby fizyczne ponownie mogą zaopatrywać się w kopalnie. Polskie miasta konsekwentnie odnotowują najgorsze wyniki jakości powietrza w Europie. Zatwierdzenie węgla brunatnego jest obecnie planowane na koniec kwietnia, ale może zostać przedłużone.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu