Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

DCNS i Warszawa łączą siły w okrętach podwodnych

DCNS i Warszawa łączą siły w okrętach podwodnych

Autor: Reena Chandran

WARSZAWA (Reuters) – Polskie państwowe przedsiębiorstwo obronne PGZ ogłosiło w środę, że podpisało memorandum o porozumieniu z francuską grupą wojskowo-marynarki wojennej DCNS, które może doprowadzić do wspólnej budowy okrętów podwodnych w Polsce.

Partnerstwo odzwierciedla poprawę stosunków francusko-polskich po tym, jak w zeszłym roku Warszawa anulowała zamówienie o wartości 3,4 miliarda dolarów (3,17 miliarda euro) na helikoptery wojskowe od Airbus Helicopters.

„Podpisana umowa gwarantuje PGZ i należącym do niej stoczniom (…) możliwość udziału w budowie okrętów podwodnych w Polsce” – poinformował w notatce prasowej Arkadiusz Cioko, dyrektor generalny PGZ.

Warszawa planuje do 2022 roku zainwestować 61 miliardów złotych (14 miliardów euro) w sprzęt wojskowy, w tym w trzy okręty podwodne.

Alain Fougeron, zastępca dyrektora ds. handlu międzynarodowego w DCNS, powiedział, że postrzega tę umowę jako dobrą okazję do rozwoju szerszej współpracy.

Polska, członek NATO, jest jednym z nielicznych krajów europejskich, który przeznacza na budżet obronny 2% produktu krajowego brutto, zgodnie z celami wyznaczonymi przez NATO.

(Marcin Guttig, Catherine Malibay-Facquier dla Służby Francuskiej, redakcja: Wilfried Exprayat)

READ  Polska mogłaby pozyskać od Boeinga aż 32 myśliwce F-15EX