Dalekie migracje rusałki osetnika

Motyle z gatunku rusałka osetnik mogą poszczycić się mianem motyli migrujących na największe odległości, jak wynika z ostatnio opublikowanych wyników badań. Owady te migrują jesienią z południa Europy do Afryki i przecinają podczas podróży nieprzyjazną życiu Saharę. Teraz udało się naukowcom ustalić, co się z przedstawicielami rusałki osetnika po wyczerpującej podróży dzieje.

W ramach badań, naukowcy przeprowadzili analizę chemiczną skrzydeł motyli. Okazało się, że po podróży przez Saharę, owady wracają z powrotem do Europy. Trwająca kilka pokoleń podróż rozgrywa się na dystansie około 12 000 kilometrów i jest najdłuższą znaną nauce migracją motyli.

Na powierzchni skrzydeł niektórych motyli, badacze odkryli pochodzące z Afryki znaczniki chemiczne. Markery pozwoliły w ustaleniu, gdzie stworzenia żywiły się, gdy były jeszcze gąsienicami. Zaskakujący jest fakt, że niektóre z osobników przeżywają całą podróż powrotną. Przeciętna długość życia rusałki osetnika wynosi od dwóch do czterech tygodni.

Rusałka osetnik jest sporych rozmiarów motylem, którego możemy poznać po czarno-białych narożnikach na krańcach pomarańczowych, czarno plamistych skrzydeł. Motyle te występują w każdej strefie umiarkowanej, w tym w górach tropikalnych. Dorosłe rusałki osetniki żerują na nektarze kwiatowym i spadzi mszycowej.

Przedstawiciele gatunku rusałka osetniki nie są jedynymi motylami, które słyną z dalekich i robiących wrażenie migracji. Dla przykładu, dzienne motyle z gatunku monarch opuszczają każdej jesieni północną część Stanów Zjednoczonych oraz Kanadę skąd wędrują w kierunku Meksyku. Ich największe skupiska - znajdujące się w meksykańskich górach - liczą około 200 milionów osobników.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: sciencenews.org