Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czym jest ortoreksja, nieznane dotąd zaburzenie kompulsywnego odżywiania się?

Ortoreksja to zaburzenie charakteryzujące się obsesją na punkcie jedzenia żywności uważanej za zdrową.
Osoby cierpiące na to zaburzenie mają bardzo ścisłą kontrolę nad jakością żywności.
Mania powoduje izolację społeczną, lęk, a nawet depresję u pacjentów z ortoreksją.

Osoba chora na anoreksję lub bulimię ma obsesję na punkcie ilości jedzenia, osoba chora na ortoreksję skupia się na jego jakości. Ich zachowania żywieniowe determinowane są chęcią spożywania wyłącznie produktów uznawanych za zdrowe i korzystne dla zdrowia. Rozszyfrujemy to proste zaburzenie, które może prowadzić do szkodliwych konsekwencji dla zdrowia psychicznego.

  • Przeczytaj także

    Nadmierna dieta i kompensacja… Prawie jedna na dwie kobiety cierpi na zaburzenia odżywiania

Co to jest ortoreksja?

W 1997 roku dr Steven Bratman po raz pierwszy opisał to nieprawidłowe zachowanie żywieniowe. Słowo „ortoreksja” składa się z terminów „orto” i „oreksja”, które po grecku oznaczają „prawdziwy” i „apetyt”. Zaburzenie to charakteryzuje się obsesją na punkcie jedzenia wysokiej jakości, zdrowej żywności. Za tą postawą polegającą na szukaniu wyłącznie zdrowej żywności kryje się chęć zachowania zdrowia, utraty wagi i dbania o siebie. Jednak taka postawa staje się obsesją obejmującą potrzebę kontroli i niezdrowy strach przed zatruciem organizmu. Patrick Deneau, profesor psychologii międzykulturowej, uważa, że ​​takie zachowanie jest powiązane z presją wywieraną przez politykę zdrowotną, która zaleca „lepsze odżywianie” poprzez zbilansowanie diety. Jednak nasze potrawy są pełne pestycydów, dodatków i innych barwników. Skandale związane z żywnością i częste wycofywanie produktów mogą również prowadzić do braku czujności. Do Agencja prasowa Francji„Profesor wyjaśnia”Jesteśmy świadkami zmiany kulturowej w żywności, która powoduje, że podchodzimy do tego z fundamentalną podejrzliwością ze względu na odległość między producentem a konsumentem, przekazanie kontroli przez konsumenta odległym instytucjom oraz kryzysy żywnościowe.„.

READ  GUEST RTL - Starship: Dlaczego SpaceX mówi o sukcesie pomimo niepowodzenia testu

Jakie objawy towarzyszą ortoreksji?

Osoby cierpiące na ortoreksję obawiają się spożywania żywności uważanej za niezdrową. Są stale zajęci jedzeniem, czują się winni, gdy szukają produktu, którego nie uważają za „zdrowy”, przeglądają każdy szczegół żywieniowy, rezygnują z wycieczek i restauracji oraz nieustannie szukają najlepszego sposobu na przygotowanie lub ugotowanie jedzenia. Nie odczuwają przyjemności z jedzenia i cierpią na obsesje. Ta potrzeba kontroli powoduje izolację, niepokój, a nawet depresję. Ta bardzo rygorystyczna dieta może również powodować niedobory witamin i wpływać na prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej.

Jak rozpoznać ortoreksję?

Chociaż ortoreksja jest podobna do anoreksji, obsesja ta nie jest uważana za zaburzenie odżywiania, ale raczej za zaburzenie odżywiania obsesyjnego. W rezultacie diagnoza kliniczna nie jest uwzględniana w Międzynarodowych Klasyfikacjach Chorób Psychiatrycznych. Psychoterapeuci i pracownicy służby zdrowia używają testu Bratmana do określenia związku z jedzeniem. Test ten zawiera szereg pytań, takich jak:Czy wartość odżywcza posiłku jest ważniejsza niż przyjemność jego degustacji?„Lub”Czy zrezygnowałeś z ulubionych potraw na rzecz „zdrowej” żywności?Wskazane jest skonsultowanie się z dietetykiem i psychologiem, aby móc przyjąć bardziej zrelaksowaną relację z jedzeniem.


Sabine Buchol o informacje o TF1