Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy spowolnienie gospodarcze odbije się na urnach wyborczych?

Czy spowolnienie gospodarcze odbije się na urnach wyborczych?

Europa w centrum 15 października wybory w Polsce : Z jednej strony wybory parlamentarne, a z drugiej taktyczne referendum, zorganizowane tego samego dnia przez ultrakonserwatywny rząd PiS i dotyczące czterech a priori niepopularnych kwestii, które – jak ma nadzieję – zostaną odrzucone; To wzmocni go w wyborach parlamentarnych. Wśród tych pytań znajduje się pytanie, czy zaakceptować system europejski na rzecz przyjmowania imigrantów.

Integracja Polski z gospodarką europejską jest dziś dla kraju ważną kwestią (por. wykresy 1 i 2), która może mieć wpływ na wyniki badań opinii publicznej: trafia tam 83% jej eksportu i 68% importu (odpowiednio ). 28 i 24% z jedynym partnerem niemieckim). Integracja ta rozpoczęła się wraz z wejściem w życie Układu Stowarzyszeniowego podpisanego w 1992 r., a integracja ta pogłębiła się po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r.

Na początku lat 90. stopień otwartości polskiej gospodarki, mierzony średnim udziałem eksportu i importu w PKB, wynosił 20%; Obecnie wynosi on blisko 60% (wykres 3), przekraczając średnią europejską (49%). Główne nadwyżki skupiają się w usługach transportowych, meblarskich, usługach prawno-księgowych oraz częściach zamiennych do pojazdów. Jej wejście do sieci europejskich jest ściśle powiązane z podziałem pracy z Niemcami w sektorach pojazdów, sprzętu elektrycznego i elektroniki.

Od czasu integracji z Europą dochody Polaków znacząco wzrosły: realny PKB na mieszkańca, liczony według parytetu siły nabywczej, w 2004 r. wyniósł niecałe 40% średniej europejskiej; Obecnie sięga 80%.

Ale czasy są trudne także dla polskiej gospodarki. Wydaje się, że obecne trudności, przed którymi stoi „niemiecka maszyna”, wpływają na nią bezpośrednio. Czy spowolnienie gospodarcze odbije się na urnach wyborczych? Odpowiedź będzie w tę niedzielę.


Aby zgłębić problematykę integracji międzynarodowej polskiej gospodarki zapraszamy na strony interaktywne Profile CEPII.