Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy smartfony powodują raka mózgu? Światowa Organizacja Zdrowia odpowiada na to pytanie w swoim najnowszym badaniu

Czy smartfony powodują raka mózgu? Światowa Organizacja Zdrowia odpowiada na to pytanie w swoim najnowszym badaniu

Wiadomości GVTech Czy smartfony powodują raka mózgu? Światowa Organizacja Zdrowia odpowiada na to pytanie w swoim najnowszym badaniu

Udział:


W nowym, globalnym przeglądzie dowodów naukowych stwierdzono, że nie ma związku między używaniem telefonu komórkowego a zwiększonym ryzykiem raka mózgu.

Uspokajające badanie fal

Przez wiele lat cień wątpliwości wisiał nad naszymi wiernymi cyfrowymi towarzyszami: telefonami komórkowymi. Badania, czasem sprzeczne, wzbudziły obawy co do możliwości związku pomiędzy intensywnym stosowaniem tych urządzeń a występowaniem guzów mózgu. Ale nowe badanie Na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (Światowa Organizacja Zdrowia), która została niedawno opublikowana, raz na zawsze zamyka tę debatę. Orzeczenie jest ostateczne: Nie ma związku przyczynowego pomiędzy narażeniem na częstotliwości radiowe emitowane przez telefony komórkowe a rakiem.

Ta wiadomość to powiew świeżości dla milionów ludzi, którzy na co dzień korzystają z telefonów komórkowych. Obawy dotyczące potencjalnego szkodliwego wpływu fal elektromagnetycznych na zdrowie pojawiają się od dawna wokół korzystania ze smartfonów..

Solidne dowody rozwiewające obawy

Aby dojść do tego wniosku, naukowcy przeprowadzili systematyczny przegląd na bardzo dużą skalę. Przeanalizowali dziesiątki badań opublikowanych na przestrzeni ponad dwóch dekad, obejmujących różne typy nowotworów (Mózg, gruczoły ślinowe, białaczka…) i różne populacje (dorośli, dzieci i narażeni specjaliści). Cel był prosty: Ocena istnienia związku statystycznego pomiędzy używaniem telefonów komórkowych a występowaniem tych nowotworów. Wyniki były jednoznaczne: nie zaobserwowano istotnego wzrostu ryzyka nowotworu wśród użytkowników telefonów komórkowych, nawet wśród tych, którzy korzystali z nich intensywnie przez wiele lat. Wniosek ten jest solidniejszy, ponieważ opiera się na wysokiej jakości danych, zebranych w ramach rygorystycznych badań epidemiologicznych.

Źródło obrazu: w trakcie lotu

Z drugiej strony te nowe dane podają w wątpliwość klasyfikację częstotliwości radiowych przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) jako „prawdopodobnie rakotwórczych”. W rzeczywistości klasyfikacja ta, datowana na rok 2011, opierała się na coraz mniej solidnych danych niż te dostępne obecnie.. W obliczu tych nowych elementów Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem ogłosiła, że ​​w nadchodzących miesiącach dokona ponownej oceny tej klasyfikacji.

READ  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna: Astronauta Thomas Bisquet staje się fryzjerem w kosmosie

Chociaż badanie to dostarcza elementów uspokajających, należy zauważyć, że badania nad wpływem częstotliwości radiowych na zdrowie są w toku. Prowadzone są nowe badania mające na celu zbadanie innych aspektów tego problemu, takich jak długoterminowe skutki intensywnego narażenia lub potencjalny wpływ na inne narządy..