Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy Polska może zawiesić azyl w obliczu zagrożenia ze strony Białorusi?

Czy Polska może zawiesić azyl w obliczu zagrożenia ze strony Białorusi?


LKomisja stoi tyłem do ściany. Donald Tusk wzywa do „zawieszenia azylu” w obliczu groźby wyzysku migrantów ze strony Rosji i Białorusi Polski premier przemawiał w sobotę przed konferencją Platformy Obywatelskiej swojej partii. „Będziemy szanować lub wdrażać europejskie pomysły tylko wtedy, gdy będziemy pewni, że nie zagrożą one naszemu bezpieczeństwu” – ostrzegł. Od listopada 2021 r. polski rząd stoi w obliczu napływu migrantów orientalnych przewożonych przez Białoruś i spychanych w stronę polskiej granicy. W czerwcu napięcie wzrosło po śmierci polskiego żołnierza na granicy.

Problem: Komisja nie ma uprawnień do „zawieszenia prawa do azylu”. Jest to zobowiązanie międzynarodowe zapisane w konwencjach genewskich z 1951 r. i nie stanowi podstawowego tekstu europejskiego. Donald Tusk ze swojej strony nie przejmuje się tego typu rozważaniami. Uważa, że ​​wobec swoich sąsiadów z Rosji i Białorusi stoi w obliczu sytuacji zimnej wojny, co zasługuje na zdecydowaną reakcję. Od Brukseli oczekuje niezawodnego wsparcia tego samego porządku, jaki UE dzień i noc zapewnia Ukrainie.

Co przewiduje prawo europejskie

„Traktat o migracji i azylu”, przyjęty wiosną ubiegłego roku, przemawia za „instrumentalizacją” migrantów przez wrogie siły (państwo lub inne) w celu destabilizacji Europy lub państwa członkowskiego. Jeżeli takie działania „zagrażają podstawowym funkcjom państwa członkowskiego, w tym utrzymaniu porządku publicznego lub obronie jego bezpieczeństwa narodowego”.

Przeczytaj więcej Kryzys migracyjny: Polska ostrzega, że ​​sytuacja będzie trwałaCo państwa członkowskie mogą zrobić w obliczu tego zagrożenia? Zmieniony kodeks Schengen umożliwia „tymczasowe zamknięcie przejść granicznych lub ograniczenie godzin otwarcia”, według europejskiego źródła. Traktat migracyjny, który nie wszedł jeszcze w życie, upoważnia państwa członkowskie do wnioskowania o zwolnienia ze standardowych procedur azylowych, w tym o rozszerzenie procedury granicznej na wszystkich wnioskodawców będących ofiarami manipulacji.

READ  Austria, Szwecja, Belgia, Polska... W Europie wygrana w wyborach nie zawsze gwarantuje władzę.

Wcześniejsze zastosowanie przedmiotowego traktatu migracyjnego

Procedury na granicy pozwolą na przyspieszenie procedur i szybki powrót osób, które nie mają profilu „uchodźcy”. Okres zwolnienia ustala się na 3 miesiące i można go jednokrotnie odnowić. Państwo członkowskie musi jednak nadal pomagać ofiarom i szanować prawa podstawowe.

Przeczytaj więcej Polska chce częściowo zawiesić prawa azylowe, aby walczyć z nielegalną imigracjąUmowa migracyjna wejdzie w życie dopiero 11 czerwca 2026 r. Powstaje pytanie, czy aplikować przynajmniej częściowo z wyprzedzeniem. Prośba Donalda Tuska pojawia się na kilka dni przed Radą Europejską w dniach 17 i 18 października, na której zostanie zadane pytanie. W wyniku długich negocjacji umowa migracyjna ma na celu znalezienie równowagi między odpowiedzialnością państw członkowskich pierwszej linii a solidarnością z resztą UE. Oczekiwane wykorzystanie tych gęstych nici jest możliwe tylko wtedy, gdy ta krucha równowaga zostanie zachowana… Jeśli nie spowoduje to braku równowagi, to dlaczego nie?

Kontrolowanie użycia broni

Niepokojące jest zjawisko przymusowych przekroczeń granicy polsko-białoruskiej. Jak wspominał Donald Tusk, w maju 2024 r. „ 7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy ». Na wsparcie straży granicznej i polskiego wojska przyjechała policja. Liczba tych prób zaczęła spadać: około 4000 w czerwcu i zaledwie 800 w lipcu 2024 r. Ministerstwo Obrony Narodowej zaproponowało nowelizację Kodeksu karnego, która zwalnia żołnierza z odpowiedzialności karnej za użycie broni w takich okolicznościach. Tak rząd Tuska zareagował na śmierć żołnierza zabitego na granicy. Działania te zgłosiły niektóre organizacje pozarządowe i instytucje europejskie, które potępiły nielegalne działania i naruszenia praw osób ubiegających się o azyl. Podobne podejście przyjęła dotknięta kryzysem Łotwa.

Przeczytaj więcej Emigracja: Bruno Retaillo znalazł sojuszników w EuropiePolska nie jest osamotniona, jeśli chodzi o zawieszenie prawa do azylu. Finlandia przyjmuje „ustawę nadzwyczajną”, aby zwalczać wykorzystywanie migrantów Kraj zamknął przejścia graniczne z Rosją (1340 km granicy). Każdy, kto przekroczy tę granicę, jest automatycznie zawracany do Rosji. Przewodnicząca Komisji Ursula van der Leyen, Udałem się do Lappinrandy w kwietniuMałe miasteczko niedaleko granicy z premierem Petterim Orbo.

READ  Luksusowe samochody są wynajmowane w Polsce, aby uniknąć mandatów

Natomiast van der Leyen chwali przykład Finlandii

Przyznał, że od czasu hybrydowego ataku Białorusi na Łotwę, Polskę i Litwę w listopadzie 2021 r. UE ma świadomość, że Putin i jego sojusznicy próbują wykorzystać migrantów do przetestowania europejskiej obrony i destabilizacji Unii. Zwraca uwagę, że Finlandia jest obecnie celem, prawdopodobnie w odpowiedzi na Ukrainę i jej członkostwo w NATO.

„Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, wszyscy musimy być Finami” – powiedział. Możemy się wiele nauczyć od Finlandii i fińskiego modelu produkcji na wszystkich poziomach społeczeństwa. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie reagowanie na różnego rodzaju kryzysy. To właśnie sprawia, że ​​społeczność jest naprawdę odporna. » Dodał jednak, że „konieczne jest znalezienie właściwej równowagi pomiędzy ochroną granic zewnętrznych a przestrzeganiem naszych zobowiązań międzynarodowych”. » Nie takie proste…