Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy Polska i Węgry to dysydenci czy pionierzy nowej ery?

Czy Polska i Węgry to dysydenci czy pionierzy nowej ery?

Groźba została zrealizowana: w środę 18 września Komisja Europejska ogłosiła, że ​​UE wycofa 200 mln euro z kolejnego funduszu dla Węgier. Jest to kwota kar nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wynosząca do miliona euro za każdy dzień opóźnienia. Kraj Viktora Orbána płaci za ciągłą odmowę przestrzegania europejskich konwencji w sprawie azylu. Premier stanowczo sprzeciwił się tej decyzji „zniesławiające i niedopuszczalne”dumny z „Ochrona granic UE”I zagroził, że wyśle ​​autobusy pełne migrantów do Brukseli.

Reszta po tej reklamie

Po tym, jak Polska ogłosiła, że ​​zainwestuje ponad dwa miliardy euro we wzmocnienie granic z Rosją i Białorusią, w lipcu przyjęła ustawę, która pozwoli na rozstrzelanie funkcjonariuszy straży granicznej po śmierci żołnierza w maju. Podczas kryzysu w 2015 r. Polska i Węgry odmówiły przyjęcia migrantów, natomiast Czechy zgodziły się przyjąć… dwunastu. Trzy kraje tworzące blok wyszehradzki ze Słowacją są obecnie podzielone przez wojnę na Ukrainie, ale Polska i Węgry kwestionują politykę imigracyjną UE. Jako jedyne kraje odrzuciły Porozumienie o azylu i migracji przyjęte przez Radę Europejską większością kwalifikowaną 27 krajów w maju ubiegłego roku.

Porozumienie przewiduje wzmocnienie walk na granicach, ale ustanawia także obowiązek solidarności, a możliwość płatności (20 000 euro za odrzuconego migranta) zostanie zwolniona. Kilka dni po jego przyjęciu piętnaście państw członkowskich UE na czele z Danią i Czechami zaapelowało do kolejnej Komisji o opracowanie eksternalizacji polityki migracyjnej i azylowej, czerpiąc inspirację z umów już podpisanych przez UE, ale protokół został wystrzelony. Włochy ze swojej strony.

Porozumienie przewiduje zintensyfikowanie walk granicznych, ale ustanawia zobowiązanie do solidarności

Węgry sprawują przewodnictwo w Radzie Europy do 31 grudnia, kiedy to przypada Polska na kolejne półrocze. Pomimo nacisków i sankcji „dysydenci” nie poddali się… i widać było, że ich szeregi rosną: w tę niedzielę w Austrii odbywają się wybory do organów legislacyjnych, w których zwyciężyła nacjonalistyczna partia FPÖ, która zwyciężyła już wybory europejskie. Według ankiety

READ  Institute des Matiers de Saint-Etienne (IMSE) Mobilność w Polsce