Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy po Majotcie epidemia cholery mogła dotrzeć do Francji kontynentalnej?

Czy po Majotcie epidemia cholery mogła dotrzeć do Francji kontynentalnej?

Cholera pochłonęła drugą ofiarę na Majotcie. Po śmierci 3-letniej dziewczynki 8 maja, w sobotę w Mamoudzou na tę chorobę zmarła 62-letnia kobieta. Epidemia rozprzestrzenia się w czasie, gdy regionalna agencja zdrowia ocenia 122 przypadki cholery w regionie Jego ostatnia ocena 27 maja.

Jeszcze bardziej niepokojące są przypadki „lokalne”, które zdiagnozowano u pacjentów, którzy nie opuścili francuskiej wyspy, i które pojawiły się od końca kwietnia. Wyjaśnia, że ​​odnosi się to do „lokalnego przekazu w określonej liczbie dzielnic”. 20 minut Renaud Piarot, kierownik wydziału w Pitié-Salpêtrière (AP-HP) i specjalista epidemiologii.

Warunki te nie są spełnione we Francji kontynentalnej

„Przy takim tempie cholera może rozprzestrzenić się na Francję kontynentalną” – ostrzegła w wywiadzie dla brytyjskiej gazety „Daily Mail” Madi Velo, wiceprzewodnicząca ds. zdrowia w Radzie Prowincji Majotta. początek Ostatnio 10 maja. Jednak zdaniem Renauda Piarota ryzyko rozprzestrzenienia się takiej epidemii na Francję kontynentalną jest niewielkie, jeśli w ogóle istnieje. Nadal mogą występować importowane przypadki tej czy innej choroby, ale nie istnieją warunki skażenia.

„Od kilkudziesięciu lat poza Francją panuje cholera i dopóki do Francji co roku przybywają dziesiątki milionów obcokrajowców, nigdy nie było epidemii cholery, ponieważ mamy dostęp do wody pitnej i urządzeń sanitarnych. Niewiele osób pije”. wyjaśnia Renaud Piarot Woda ze strumieni, a w mieście jest mniej.” „Dopóki przestrzegane są podstawowe zasady higieny, nie ma powodu do zmartwień” – mówi Eric Cooms, specjalista chorób zakaźnych na Oddziale Chorób Zakaźnych i Tropikalnych. AP-HP.

Całe dzielnice bez wody pitnej

Ta sama obserwacja dotyczy innych francuskich administracji zamorskich. Jeśli dziś na Majotcie przenosi się cholera, jest to spowodowane pogorszeniem warunków życia mieszkańców zatłoczonych slumsów. „Okolice, w których domy są zbudowane z blachy, są bardzo gęste, z niewielkimi lub żadnymi zasobami wody pitnej, a ludzie są zmuszeni pobierać wodę ze strumieni lub zlewni, które są całkowicie niechronione” – podkreśla Rino Piaro.

READ  Szczepionki: czy to prawda, że ​​Partia Socjalistyczna głosowała przeciwko zgłaszaniu patentów? - Wydanie

Te tysiące ludzi żyje w tym samym miejscu i dzieli się potencjalnie skażoną wodą. Specjalista wyjaśnia: „Cholera jest chorobą zakaźną, ale występuje głównie za pośrednictwem środowiska, środowiska, w którym pacjenci mogą zanieczyścić ciek wodny, podczas gdy inni ludzie piją wodę z tego samego cieku”. Eric Caums twierdzi, że choroba „ubóstwa i rozwiązłości seksualnej” na Majotcie „spełniły wszystkie warunki niezbędne do jej kontynuacji”.

Problem polityczny

„To coś, co nie powinno mieć miejsca na Majotcie i nigdzie indziej we Francji” – mówi Renaud Piarot. Ale tam właśnie tak się dzieje – mówi profesor specjalizujący się w epidemiologii.

Ponieważ ten kryzys zdrowotny nie jest bezpośrednio powiązany z kryzysem wodnym na Majotcie, która cierpi z powodu poważnej suszy. „Problem pochodzi od części ludności Komorów, która lobbuje na rzecz braku wody pitnej w slumsach, w których osiedlają się migranci z Komorów, i dlatego jest powiązany z lokalnymi problemami politycznymi” – mówi Renaud Piaro. Zwraca uwagę, że odtąd epidemia cholery uwypukla kontekst zdrowotny, który „zwraca się przeciwko wszystkim”.