Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Choroba zawodowa, cicha epidemia: odcinek • 2/4 raka: podcast The New Age

Choroba zawodowa, cicha epidemia: odcinek • 2/4 raka: podcast The New Age

Jesteśmy z Julienem Gaillardem i Patricem Girardierem. Pierwszy był narażony na działanie środków fitosanitarnych, drugi na promieniowanie jonizujące. Oboje chorowali na raka i opowiadają o swojej drodze administracyjnej, prawnej lub moralnej.

Istnieją dwa sposoby rozpoznawania nowotworów zawodowych – wyjaśnia Anne Marchand, historyk i socjolog, autorka najnowszej książki Dying By Work. Jeżeli istnieje tabela chorób zawodowych i pacjent spełnia wymagania tabeli, identyfikacja przebiega niemal automatycznie. W przeciwnym wypadku, w skrajnej większości, konieczne jest wykazanie związku pomiędzy jej działaniem a występowaniem nowotworów, jak wyjaśnia Anne Marchand: „Nie jest to prosta czynność administracyjna. Kiedy podejmujemy decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej, często nie podejrzewamy, że wkraczamy w przestrzeń konfliktu i przestrzeń, w której trzeba zmieścić swoją sytuację w bardzo wąskich ramach harmonogramów.Wyjaśnia, że ​​rozpoznanie nowotworu zawodowego może być trudne:Jest to bardzo trudne z kilku powodów, ale najważniejszym z nich jest to, że rak, jak wiele chorób, jest chorobą wieloczynnikową. Jak zatem możemy udowodnić, że praca jest bezpośrednim i głównym czynnikiem powodującym raka? Udowodnienie tego jest prawie niemożliwe„.

Dlatego rozpoznanie może zająć wiele lat, a przeszkody odkrywamy wraz z Anne Marchand. Przypomina, jak bardzo nowotwory te schodzą na dalszy plan, i wzywa do zwrócenia większej uwagi na ryzyko, na jakie narażeni są fryzjerzy, pracownicy budowlani, mechanicy, sprzątaczki, manicurzyści i podwykonawcy w elektrowniach jądrowych.

Film dokumentalny reż Remy Dybowski Duatwybiegł z boku Annę Deplechin.

z :

Annę Marchand , Historyk i socjolog, autor książki, pt. Śmierć w pracy dzisiaj – badanie dotyczące nowotworów zawodowychEdycje warsztatowe, 2022

READ  Astronauta mówi, że podróże kosmiczne to „zło konieczne”, aby uratować świat

Juliana Gillarda,

Henryk Bastos,

Patrice’a Girardiera.

Spinki do mankietów: