Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bruksela wszczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce

Bruksela wszczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce

W związku z zaplanowanymi na jesień wyborami parlamentarnymi komisja śledcza jest oskarżona o atak na opozycjonistę Donalda Tuska.

Artykuł pisemny

wysłane

Aktualizacja

Czas na naukę: 1 minuta.

Prezydent RP Andrzej Duda w Warszawie, 2 czerwca 2023 r. (Andrzej Ivanczuk/NurPhoto/AFP)

Narasta napięcie między Brukselą a Warszawą. Komisja Europejska ogłosiła w środę 7 czerwca, że ​​wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego za powołanie kontrowersyjnego panelu śledczego. „Wpływy rosyjskie”, podejrzany o atakowanie partii opozycyjnych. Takie podejście prowadzi do rekomendacji europejskiego wymiaru sprawiedliwości. Bruksela wyśle ​​w czwartek oficjalne powiadomienie do polskich władz.

„Szkoła średnia [des commissaires] postanowił wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego poprzez wysłanie wezwania do usunięcia uchybienia” Do polskich władz powiedział unijny komisarz ds. handlu Valdis Dombrowskis. Decyzję podjęła Bruksela, a 2 czerwca prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że przygotuje projekt nowelizacji mającej częściowo zastąpić komisję specjalną.

Wybory zaplanowano na jesień

W związku z zaplanowanymi na jesień wyborami parlamentarnymi powołana w Warszawie komisja śledcza została oskarżona o atak na Donalda Tuska, lidera głównej partii opozycyjnej. Były polski premier i były przewodniczący Rady Europejskiej jest ulubieńcem rządzącej konserwatywnej partii populistycznej.

Swoją opinię wyraziły już Komisja Europejska i USA „Opieka” W zeszłym tygodniu o tworzeniu tego wydarzenia. Departament Stanu USA szacuje, że tak „Może być wykorzystany do ingerowania w wolne i uczciwe wybory w Polsce”.

Europejski komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders wysłał list do polskiego rządu. „Organ administracyjny zdolny do uniemożliwienia osobom fizycznym uczestniczenia w oficjalnych czynnościach”.