Według nowego badania, w którym wzięło udział ponad 300 000 osób, zły sen jest powiązany z krótszą żywotnością serca. Badanie sugeruje, że osoby z bezdechem sennym są najbardziej narażone na problemy z sercem w przyszłości. Ustalenie, czy sen danej osoby jest zdrowy, zależy od kombinacji czynników, w tym fragmentacji snu, całkowitego czasu snu, chrapania i innych aspektów spokojnego odpoczynku.
Nowe badanie po raz pierwszy donosi o wpływie złego snu na długowieczność i zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Naukowcy z University of Sydney (Australia) i University of Southern Denmark przeanalizowali wzorce snu i historię medyczną chorób układu krążenia u 308 683 dorosłych w średnim wieku. Badanie wykazało, że zaburzenia snu były związane ze znacznym pogorszeniem zdrowia serca przez lata.
W badaniu przyjrzano się klinicznym zaburzeniom snu, takim jak bezsenność i zaburzenia oddychania, a także szeregowi innych problemów związanych ze snem, takich jak konflikt harmonogramu/chronotypu (rodzaj snu), chrapanie i senność w ciągu dnia. Dwa najczęstsze zaburzenia snu związane z oddychaniem, które brano pod uwagę w badaniu, to centralny bezdech senny i obturacyjny bezdech senny. Analiza wykazała, że zaburzenia snu związane z oddychaniem są związane z prawie siedmioletnim skróceniem życia zdrowej osoby.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie BMC Medicine.
Co wykazało badanie
Zaburzenia oddychania związane ze snem wiążą się z redukcją oczekiwanej długości życia przy zdrowym sercu o 7,32 lat u kobiet i o 6,73 lat u mężczyzn.
Osoby, które źle śpią, jak określono w badaniu, zauważają pogorszenie zdrowia serca średnio o dwa lata. Badanie dotyczy wielu rodzajów problemów ze snem i ich wpływu na zdrowie serca. Sen jest wielowymiarowy i złożony. To badanie sugeruje, że należy do niego podejść holistycznie i nie ograniczać dyskusji tylko do długości snu, np. Autorzy badania mają nadzieję, że zachęci to kardiologów i innych lekarzy do zajęcia się tematem snu ze swoimi pacjentami i współpracy z nimi w celu rozwiązania problemów, które może wpływać na zdrowie serca w dłuższej perspektywie.
Codzienny efekt braku snu
Oprócz długoterminowych skutków zdrowotnych brak snu może mieć wiele konsekwencji dla codziennego życia. Zmęczenie zwiększa ryzyko wypadku ze względu na powolny czas reakcji i brak uwagi. Ponadto może pogarszać codzienne funkcjonowanie fizyczne człowieka, upośledzać funkcje metaboliczne i sprzyjać stanom zapalnym. Zły nastrój, drażliwość i niezdolność do koncentracji są oznakami złego snu. Wszyscy od czasu do czasu cierpimy na brak snu, ale kiedy staje się on chroniczny, musimy się tym martwić. W tym momencie warto rozważyć skorzystanie z pomocy lekarza.
Brak snu i długotrwałe zdrowie
Szczególnie negatywny związek między zaburzeniami oddychania związanymi ze snem a zdrowiem serca można powiązać z powszechnymi problemami. Zaburzenia snu związane z oddychaniem są w dużej mierze spowodowane czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, takimi jak otyłość i brak aktywności fizycznej. Zaburzenia oddychania podczas snu mogą również pogorszyć sam sen, prowadząc do bardziej przerywanego snu, a tym samym mniej spokojnego snu. Słaby sen wiąże się również z nieprawidłową regulacją układu sercowo-naczyniowego, w tym serca i naczyń krwionośnych, a także zwiększonym stanem zapalnym, nieregularnym ciśnieniem krwi i zaburzeniami współczulnego układu nerwowego.
Co zrobiło badanie
W obecnym badaniu historie snu uczestników były zgłaszane samodzielnie lub dostarczane przez klinicystów. Oba rodzaje danych analizowano oddzielnie. W badaniach zawsze pojawiają się obawy co do dokładności danych zgłaszanych przez samych siebie. W tym przypadku moglibyśmy na przykład poprosić ludzi, aby ocenili chrapanie jako niesłyszenie samych siebie. Jednak zgłaszane przez samych siebie dane dotyczące snu ogólnie dość dobrze odzwierciedlają związane z tym zagrożenia dla zdrowia.
Klinicznie obserwowane zaburzenia oddychania zgłaszane przez lekarzy pierwszego kontaktu lub szpitale rzadziej powodują błędy pomiarowe. Być może ta większa precyzja pomiarów jest jednym z powodów, dla których zaburzenia snu związane z oddychaniem wydają się mieć tak dramatyczny wpływ na oczekiwaną długość życia i zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
Problem z oceną snu
Naukowcy przypisali każdej osobie złożoną ocenę snu, klasyfikując ją jako osoby śpiące słabo, średnio śpiące lub śpiące zdrowo. Klinicznie rozpoznane zaburzenia: bezsenność, zaburzenia oddychania związane ze snem oraz inne zaburzenia snu rozpatrywano oddzielnie. Jednak trudno jest zaprojektować idealny kwestionariusz snu. Na przykład w pytaniach nie ma rozróżnienia między drzemką a snem nocnym ani między snem w dni powszednie a snem w weekendy.
Podkreśl znaczenie snu
Chociaż jest to pierwsze badanie, które w szczególności dotyczy utraty zdrowia układu sercowo-naczyniowego przez lata z powodu problemów ze snem, jego wyniki są poparte wcześniejszymi badaniami. Ponadto wcześniejsze badania zostały poparte dobrze kontrolowanymi interwencjami.
Na szczęście wykazano również, że „przedłużenie snu, a nawet drzemka, może poprawić te parametry”. jeśli dana osoba otrzymuje opiekę, serce.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!