Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bóle i problemy skórne. A co jeśli brakuje kolagenu?  4 znaki, o których warto pamiętać

Bóle i problemy skórne. A co jeśli brakuje kolagenu? 4 znaki, o których warto pamiętać

Nasze zapasy kolagenu zmniejszają się wraz z wiekiem, zwłaszcza u 50-letnich kobiet… a wraz z tym niedoborem pojawia się cała seria problemów zdrowotnych. Jeśli często je doświadczasz, warto rozważyć sprawdzenie zapasów kolagenu.

Kuracje pitne, koktajle, kosmetyki, kapsułki… bez względu na formę, kolagen jest obecnie wielkim trendem. Kolagen to białko naturalnie występujące w organizmie, zapewniające jędrność i elastyczność tkanek, narządów, stawów i mięśni. Niestety z biegiem czasu nasz organizm produkuje coraz mniej kolagenu. „Od 25. roku życia komórki organizmu zaczną spowalniać swoją produkcję, w pierwszych latach w tempie około 1,5% rocznie. Dlatego z biegiem lat redukcja ta będzie przyspieszać. Konsekwencje będą pojawiać się stopniowo– wyjaśnia Maxime Barrett, specjalista od kolagenu i współzałożyciel TWENTY DC, oferującego kosmetyki odżywcze z peptydami kolagenowymi.. W okresie menopauzy (około 50. roku życia) ilość kolagenu drastycznie spada. Czynniki zewnętrzne, takie jak palenie tytoniu czy nadmierna ekspozycja na promienie UV, mogą również wpływać na produkcję kolagenu. Co się stanie, gdy zabraknie Ci tego? Oto 4 objawy wskazujące na niedobór kolagenu.

Kolagen (typ II) jest składnikiem chrząstki stawów maziowych, w tym stawu kolanowego i łokciowego. „Dzięki temu chrząstka staje się wystarczająco „lepka”, co ułatwia ślizganie się główek kości po sobie„ – kontynuuje ekspert. W przypadku niedoboru kolagenu chrząstka staje się cieńsza, poślizg między kośćmi jest mniej skuteczny, wstrząsy są mniej absorbowane i pojawiają się mikroskopijne zmiany, co prowadzi do przyspieszonego starzenia się stawów i pojawienia się bólów stawów.

Sucha, odwodniona i matowa skóra to najbardziej oczywista oznaka niedoboru kolagenu: „Skóra składa się z 28% białek, z których większość to kolagenDodaje: „Tej suchości skóry często towarzyszy pojawienie się zmarszczek i drobnych linii na twarzy”.Kolagen działa bezpośrednio w warstwach skóry: zapewnia odporność, elastyczność i spójność komórkom tkanek oraz przyczynia się do ich elastyczności i nawilżenia. Ponieważ kolagen w mniejszym stopniu wspiera skórę ze względu na jego zmniejszoną obecność, skóra ma tendencję do rozluźniania się i zapadania w niektórych obszarach.„.

READ  Artemis 3 może zostać skierowany na inną misję niż lądowanie na Księżycu

W przypadku niedoboru kolagenu skóra staje się również bardziej podatna na cellulit i rozstępy. „Mniej elastyczna i odporna skóra trudniej radzi sobie ze zmianami wagi, a rozstępy łatwiej się pojawiają.„, kontynuuje specjalista. Wreszcie, zapalenie ścięgien, zwichnięcia i skręcenia są bardziej prawdopodobne, jeśli zmniejsza się ilość kolagenu w organizmie. ”„Te konsekwencje nie są systematyczne, ale istnieje zwiększone ryzyko”.

Aby zrekompensować braki kolagenu, warto wzbogacić dietę w antyoksydanty, znane ze swojej zdolności zwiększania zdolności organizmu do wydzielania kolagenu. Należy także unikać tytoniu i dobrze nawilżać ciało zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. (Pij wodę…), włączając pokarmy bogate w naturalny kolagen (łosoś, jajka, sardynki, ostrygi…). Wreszcie, po konsultacji lekarskiej, możesz rozważyć przyjmowanie suplementów diety: Kolagen egzogenny ma podwójne działanie, zwiększa zapasy kolagenu i stymuluje naturalną produkcję.