Astronauci kontynuują uprawę roślin na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Amerykański astronauta, Scott Tingle, udostępnił w mediach społecznościowych zdjęcie przedstawiające uprawę sałaty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. NASA od kilku lat prowadzi badania dotyczące uprawy roślin w przestrzeni kosmicznej. Lepsze zrozumienie sposobu w jaki zachowują się rośliny wzrastające w stanie nieważkości i doskonalenie sposobu upraw jest kluczowe podczas planowania ewentualnej, załogowej misji na Marsa.

Rośliny uprawiane są w specjalnie do tego wydzielonej przestrzeni nazywanej “Veggie”. Pozwala ona na uprawę roślin pod światłem niebieskim, czerwonym, zielonym i białym. Dodatkowo, “Veggie” posiada około 180 sensorów, dzięki którym NASA posiada wszystkie najważniejsze informacje dotyczące między innymi aktualnej temperatury, zawartości tlenu i poziomu wilgotności.

https://twitter.com/Astro_Maker/status/969592027884158979

Jak informuje NASA, eksperyment pozwoli lepiej zbadać wpływ mikrograwitacji na rośliny. Podobnie jak w przypadku poprzednich upraw, w miarę wzrostu roślin, załoga stacji otrzyma okazję do spożycia “kosmicznej sałaty”. Zewnętrzne liście rośliny są zazwyczaj zrywane, a środkowa część jest pozostawiana do dalszego wzrostu. Niektóre próbki są odsyłane też na Ziemię aby umożliwić naukowcom ich dokładniejsze zbadanie. Do ich transportu wykorzystana jest kapsuła Dragon 1, która jako jedyna oferuje transport towarów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na powierzchnię naszej planety.

Jak wszyscy wiemy, NASA pracuje nad załogową eksploracją Księżyca, a w dalszej perspektywie Czerwonej Planety. Uprawa roślin w warunkach mikrograwitacji może okazać się niezwykle przydatna podczas długotrwałych misji kosmicznych. Zamiast zabierać ciężkie zapasy prowiantu, niektóre z roślin mogą być uprawiane na pokładzie statku kosmicznego. Dzięki temu astronauci będą mieli stały dostęp do świeżego pokarmu, tak bogatego w witaminy i substancje odżywcze. Może to mieć dobry wpływ na psychikę astronautów, którzy po dłuższym pobycie w przestrzeni kosmicznej mogliby zacząć czuć się niekomfortowo. Świeże rośliny dadzą im pewnego rodzaju namiastkę naszej planety.

Źródła: Twitter, Inquisitr