Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Asteroida, która zgładziła dinozaury, powstała poza Jowiszem

Asteroida, która zgładziła dinozaury, powstała poza Jowiszem

To nowe światło na asteroidę, która uderzyła w Chicxulub na terenie dzisiejszego półwyspu Jukatan w Meksyku, powinno pozwolić nam lepiej zrozumieć historię ciał niebieskich, które uderzyły w Ziemię.

Debata na temat natury asteroidy, która spowodowała wyginięcie dinozaurów, intryguje naukowców od dziesięcioleci, ale nowe badanie właśnie dostarczyło kluczowego elementu konstrukcyjnego. Praca ta ukazała się w czwartek, 15 sierpnia w prestiżowym czasopiśmie naukiZastosowano innowacyjną technikę, aby udowodnić, że przyczyna ostatniego masowego wymierania, które miało miejsce 66 milionów lat temu, powstała poza Jowiszem. Odrzucają także pogląd, że faktycznie był on winny.

To nowe światło na asteroidę, która uderzyła w Chicxulub na terenie dzisiejszego półwyspu Jukatan w Meksyku, powinno pozwolić nam lepiej zrozumieć historię ciał niebieskich, które uderzyły w Ziemię. „Teraz możemy powiedzieć, że ta asteroida początkowo uformowała się poza Jowiszem.”Mario Fischer-Gudi, główny autor badania i geochemik z Uniwersytetu w Kolonii, powiedział AFP. To szczególnie interesujący wynik, zwłaszcza, że ​​tego typu asteroidy rzadko uderzają w naszą planetę. Zdaniem badacza takie informacje mogą być przydatne do oceny przyszłego zagrożenia, a nawet wyjaśnienia pojawienia się wody na lądzie.

Jest to jedno z nielicznych laboratoriów, które mogą wykonywać tego typu analizy

Nowa praca opiera się na analizie próbek osadów powstałych 66 milionów lat temu, które obejmowały cząstki rozrzucone po całym świecie w wyniku uderzenia asteroidy. Tam naukowcy zmierzyli izotopy – czyli typy atomów – metalicznego pierwiastka chemicznego, rutenu. Tego ostatniego nie ma w osadach lądowych, dlatego naukowcy wiedzieli, że zmierzony reten pochodzi z niego „100%” Z asteroidy.

„Nasze laboratorium w Kolonii jest jednym z nielicznych” Aby móc przeprowadzać tego typu analizy, podkreślił Mario Fischer Gudi. Dodał, że była to pierwsza tego typu obserwacja asteroidy Chicxulub lub innego ważnego ciała niebieskiego uderzającego w Ziemię. Izotopy rutenu pozwalają na rozróżnienie dwóch dużych grup istniejących asteroid: planetoid typu C (węglowych), które powstały w zewnętrznym Układzie Słonecznym, oraz typu S (krzemianów), które powstały w wewnętrznym Układzie Słonecznym. Z badania jednoznacznie wynika, że ​​asteroida odpowiedzialna za wyginięcie dinozaurów była asteroidą typu C i dlatego powstała poza Jowiszem.

READ  Xiaomi Pad 6, najlepsza alternatywa dla iPada Pro, dostępny jest w fantastycznej cenie 🔥

Uderzający wynik

Poprzednie badania przedstawiały tę hipotezę już dwie dekady temu, ale z mniejszą pewnością. Wynik ten jest jednak uderzający, ponieważ większość meteorytów – czyli kawałków asteroid spadających na Ziemię – należy do typu S – potwierdza geochemik. Czy to oznacza, że ​​niszczycielska asteroida przybyła bezpośrednio spoza Jowisza? Zdaniem badacza niekoniecznie. „Nie możemy być pewni, gdzie znajdowała się asteroida, zanim uderzyła w Ziemię”.Wyjaśnił. Dodał, że po powstaniu mógł zatrzymać się w pasie asteroid położonym pomiędzy Marsem a Jowiszem, skąd pochodzi większość meteorytów.

Badanie obala również pogląd, że obiekt, który uderzył w Ziemię 66 milionów lat temu, był w rzeczywistości kometą (lodowatymi skałami powstającymi na krawędziach Układu Słonecznego). Hipoteza ta została wysunięta w badaniu przeprowadzonym w 2021 roku i wywołała sensację, ale opierała się na symulacjach statystycznych. Analizy próbek pokazują obecnie, że obiekt miał zupełnie inny skład niż konkretna klasa meteorytów, czyli chondryty węglowe, które wcześniej uważano za komety. To jest „nieprawdopodobny” Według Mario Fisher Judy, przedmiot, o którym mowa, to był jeden.

„Musimy być bardzo ostrożni”

Na pytanie o szerszą użyteczność tych wyników geochemik daje dwie odpowiedzi. Po pierwsze, lepsze określenie charakteru asteroid, które uderzały w naszą planetę od jej początków, czyli około 4,5 miliarda lat temu, mogłoby pomóc w rozwiązaniu zagadki pochodzenia wody na Ziemi – szacuje. Naukowcy uważają, że możliwe jest, że asteroidy przyniosły wodę, jednak asteroidy typu C, takie jak te sprzed 66 milionów lat, rzadko uderzały w Ziemię.

Zdaniem badacza cofanie się w czasie pozwala także przygotować się na przyszłość. „Jeśli odkryjemy więcej masowych wymierań”. Starsi ludzie też „Związane z asteroidami typu C”Jeśli taka asteroida pewnego dnia ponownie przetnie orbitę Ziemi, „Musimy być bardzo ostrożni”Mówi. – Ponieważ może to być ostatni raz, kiedy go widzimy.