Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Argentyna podejmuje działania przeciwko inflacji i deprecjacji waluty

Argentyna podejmuje działania przeciwko inflacji i deprecjacji waluty

W niedzielę 27 sierpnia argentyński minister gospodarki Sergio Massa zapowiedział uruchomienie działań wspierających konsumpcję, ograniczających skutki deprecjacji peso względem dolara i kontrolowających inflację przekraczającą 100% w ciągu roku.

„Głównym celem jest, aby każdy sektor gospodarki otrzymał pomoc państwa w taki czy inny sposób”.Massa ogłosił za pośrednictwem Instagrama kandydata do władzy w zaplanowanych na 22 października wyborach prezydenckich i trzeciego z ostatnich prawyborów w kraju (27%). pomiary dźwięku „Program zwiększenia aktywności gospodarczej i wynagrodzeń” Obejmują one m.in. podwyżki podatków, preferencyjne pożyczki dla pracowników, bony dla emerytów i beneficjentów pomocy żywnościowej.

„Argentyna ma zaciągniętą pożyczkę w MFW (Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy) Od 2018 roku, który w ostatnich dniach doprowadził do deprecjacji naszej waluty, oprócz suszy, najgorszej w naszej historii, która zaszkodziła naszym rezerwom i rachunkom, ale także odbiła się na sytuacji finansowej wielu rodzin.– wspomina minister.

Argentyna jest powiązana z Washington Institution zaciągniętym w 2018 roku kredytem o wartości 44 miliardów dolarów, który narzuca pewną dyscyplinę budżetową w zamian za refinansowanie zadłużenia.

Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Argentyna: Po prawyborach deprecjacja waluty doprowadziła do wyższych cen

Galopująca inflacja

Massa zapowiedział także utworzenie funduszu finansowania przedeksportowego w wysokości 770 mln dolarów, przy udziale Narodowego Banku Polskiego oraz Banku Inwestycji i Handlu Zagranicznego.

Wchodzą w życie inne środki dla sektora rolnego, a mianowicie zniesienie podatków od wywozu produktów przemysłowych o wartości dodanej, takich jak wino, ryż i tytoń. Dostawy nawozów korzystają z tych samych zmian. Rząd szacuje straty spowodowane suszą w 2023 r. na 20 miliardów dolarów, co stanowi około 3% krajowego PKB.

Analitycy szacują, że w lipcu ceny wzrosły w ciągu miesiąca o 6,3%, podczas gdy inflacja w skali roku w kraju osiągnęła 115%. Peso nie daje spokoju: 14 sierpnia bank centralny zdewaluował je o 20%, osłabiając je w stosunku do walut obcych, zwłaszcza dolara, i prawdopodobnie zwiększając presję inflacyjną.

READ  Odnośnie. Przeżyj ponownie start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba z rakietą Ariane 5
Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Argentyna: Przed wyborami prezydenckimi twardogłowy liberał Javier Maile wywraca do góry nogami krajobraz polityczny kraju

Świat z Agence France-Presse