Amazon sprzedał policji technologię rozpoznawania twarzy

Amerykańska spółka znalazła się w ogniu krytyki po tym, jak organizacja pozarządowa American Civil Liberties Union ujawniła kontrowersyjną transakcję. Według podanych informacji Amazon miał sprzedać organom ścigania technologię, która pozwala na analizowanie twarzy w czasie rzeczywistym, w oparciu o wielomilionową bazę danych.

Nie tylko Google

Niedawno informowaliśmy o współpracy Google z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych, która wywołała lawinę krytyki i doprowadziła do zwolnień wśród pracowników. Wszystko wskazuje na to, że Amazon także aktywnie współpracuje z rządowymi organami.

Sygnatariusze listu skierowanego do prezesa spółki Jeffreya Bezosa, apelują o "zaprzestanie wspierania rządowych metod inwigilacji, które stanowią zagrożenie dla klientów i społeczności w całym kraju". Pod pismem podpisało się kilkadziesiąt organizacji zajmujących się ochroną praw obywatelskich.

Dwie strony medalu

Kilka miesięcy temu Amazon opublikował wpis, z którego wynika, że lokalne władze stanu Oregon korzystały z technologii spółki zwanej "Rekognition", dzięki czemu organy ścigana mogły znacznie szybciej złapać poszukiwanych przestępców.

W związku z krytyką, Amazon wydał oficjalne oświadczenie na łamach gazety New York Times. Spółka poinformowała, że ludzie korzystający na co dzień z technologii zostali uprzedzeni o potencjalnym wykorzystaniu zebranych informacji. Ponadto "Rekognition" używano już do szukania zagubionych dzieci w parkach rozrywki czy identyfikacji gości biorących udział w w uroczystości zaślubin księcia Harry’ego i Meghan Markle.

Inaczej sprawę przedstawiają organizacje walczące o ochronę prywatności obywateli. Ich zdaniem Amazon wykorzystuje pozycję lidera rynku, udostępniając wrażliwe dane użytkowników. W ten sposób w ręce rządowe trafić może potężne narzędzie inwigilacji. Warto dodać, że potencjalne zagrożenie stanowić może także produkt Echo, wykorzystujący asystenta "Alexa", który pomaga milionom klientów w internetowych zakupach z własnego domu.


Źródło: Recode