Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aborcja: Polska wciąż podejmuje małe kroki

Aborcja: Polska wciąż podejmuje małe kroki

Pomimo zmiany większości Polska nie jest jeszcze gotowa do całkowitego zerwania z „kompromisem” w sprawie aborcji z 1993 roku. Weszła w życie uchwała modyfikująca stosowanie klauzul sumienia. Prawo wymaga obecnie od szpitali zapewnienia, że ​​w każdej placówce co najmniej jeden lekarz będzie mógł dobrowolnie przeprowadzić ciążę (aborcję).

Zmiana jest odpowiedzią na nadużycia praktyków, którzy uniemożliwiają kobietom dokonywanie aborcji w sytuacji, gdy życie lub zdrowie matki jest zagrożone lub ciąża jest wynikiem gwałtu, w tym na ściśle określonych przez prawo warunkach. .

W przypadku odmowy szpital podlega uzyskaniu zezwolenia, które może sięgać aż do wygaśnięcia umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), co oznacza zmniejszenie refundacji państwa za procedury medyczne i leczenie. ” Niezależnie od przebiegu ciąży, zasada sumienia nigdy nie obowiązuje w sytuacji zagrożenia życia kobiety ciężarnej. Podaj tekst z uzasadnieniem korekty.

IVG, pięć lat więzienia

Polskie prawo, jedno z najbardziej regresywnych w Unii Europejskiej (UE), opiera się na „kompromisie” z Kościołem z 1993 roku, który odegrał rolę w obaleniu ustroju sowieckiego i został nagrodzony na przełomie dekady. . Katolicki establishment utrudnił to pojednanie, gdy w 2015 roku powróciło słabnące, ale wciąż wpływowe, konserwatywne nacjonalistyczne Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

W tym samym roku ustawa przewidywała karę do pięciu lat więzienia dla kobiet, które dokonały aborcji niezgodnie z warunkami. Pięć lat później Rada Konstytucyjna wydała wysoce kontrowersyjne orzeczenie, które wywołało masowe demonstracje, uznając aborcję za niezgodną z konstytucją nawet w przypadku „poważnej i nieodwracalnej wady rozwojowej płodu” lub „nieuleczalnej lub niebezpiecznej choroby”.

W 2021 r. Parlament Europejski wydał uchwałę przed interwencją po śmierci kobiety w wyniku wstrząsu septycznego spowodowanego wyczekującą postawą lekarzy, którzy czekali, aż serce jej nienarodzonego dziecka zacznie bić. „De facto zakaz aborcji w Polsce” wzywa Warszawę do cofnięcia zaostrzenia prawa

READ  Polska i Litwa dokończą budowę gazociągów

Prosty powrót do „konsensusu” z 1993 roku?

Dziś szeroka koalicja rządząca Donalda Tuska jest w tej sprawie podzielona. Trzecia Droga, PSL i Polska 2050, jeśli Premier zgodzi się na złagodzenie prawa i uznanie aborcji do dwunastego tygodnia ciąży. „Konsensus” i referendum w tej sprawie z 1993 r. Jedna z opcji została odrzucona przez feministki, ponieważ do ważnego głosowania wymagana była 50% frekwencja.

Stanowisko to przypomina stanowisko byłego premiera Mateusza Morawieckiego (PiS), który w zeszłym miesiącu oświadczył, że opowiada się za powrotem do zniesionego przez siebie „kompromisu”. „Gdybym mógł wrócić, tak, zrobiłbym to. Uważam, że kompromis jest złą rzeczą, ale znacznie lepszą niż to, co nas czeka w przyszłości” – wyjaśnił.

Media, na które nie stać miliarderów

Nie jesteśmy finansowani przez żadnych milionerów. I jesteśmy z tego dumni! Jednak w dalszym ciągu borykamy się z wyzwaniami finansowymi. Wesprzyj nas! Twoja darowizna podlega odliczeniu od podatku: przekazanie 5 euro kosztuje 1,65 euro. Cena kawy.
Chcę wiedzieć więcej!