Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po raz pierwszy energia wiatrowa i słoneczna przewyższają energię jądrową

Po raz pierwszy energia wiatrowa i słoneczna przewyższają energię jądrową

To pierwszy. W pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. energia wiatrowa i słoneczna stanowiły łącznie ponad jedną dziesiątą globalnego miksu energetycznego. Dokładnie 10,53%. Tym samym nieznacznie przekracza, ale po raz pierwszy, produkcję jądrową (10,5%), według Badanie opublikowane przez niemiecki ośrodek badawczy Ember, Który przeanalizował dane dotyczące produkcji energii elektrycznej z 63 krajów na całym świecie.

W ciągu ostatnich pięciu lat produkcja energii elektrycznej z turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych znacznie wzrosła. Według think tanku, te dwie metody produkcji stanowiły w 2016 r. niewiele ponad 5% globalnego miksu energetycznego. W tym samym okresie udział energii jądrowej w światowej energii elektrycznej praktycznie się nie zmienił. Kukurydza ważyła zatem 10,57% mieszanki w 2016 roku.

Produkcja jądrowa: Chiny po raz pierwszy wyprzedzają Francję

Powód ? Poza Chinami (które mają 24 nowe reaktory od 2015 r.) na świecie pojawiło się niewiele nowych elektrowni jądrowych, a wiele starych reaktorów zostało zamkniętych w krajach OECD.

Ku odrodzeniu energetyki jądrowej?

Czas pokaże, czy energia słoneczna i wiatrowa pozostaną w czołówce energetyki jądrowej w globalnym miksie elektroenergetycznym w perspektywie długoterminowej, czy też przejęcie to będzie tylko tymczasowe. W rzeczywistości w budowie jest obecnie wiele elektrowni. W Finlandii EPR powinien wejść do produkcji latem 2022 r. (po ponad dziesięcioletnim opóźnieniu), podczas gdy EPR we Flamanville (Normandia) mógłby zostać uruchomiony pod koniec tego samego roku. Dwa reaktory EPR zostaną również zbudowane w Anglii, w elektrowni Hinkley Point. Pierwszy mógłby zostać uruchomiony w czerwcu 2026 r., a EDF jest obecnie w trakcie rozmów na temat zbudowania pary dodatkowych EPR w Wielkiej Brytanii.

Ogólnie rzecz biorąc, globalny rynek energii jądrowej może w nadchodzących latach doświadczyć pewnego ożywienia, spowodowanego koniecznością dekarbonizacji przez niektóre kraje produkcji energii elektrycznej w szybkim tempie w kontekście kryzysu klimatycznego. Ponieważ energia jądrowa, nawet jeśli nie jest odnawialna, emituje bardzo mało dwutlenku węgla.

READ  Dlaczego nie doceniać wypalenia

Tak jest na przykład w Indiach, gdzie EDF próbuje zrealizować ogromny projekt nuklearny Jaitapur. Prezentowany jako najpotężniejszy futurystyczny zakład na świecie, obiekt musi pomieścić sześć reaktorów EPR. Trójkolorowy elektryk ma również nadzieję sprzedać Polsce od dwóch do czterech reaktorów trzeciej generacji, a także prowadzi dyskusje w Czechach, które rozważają rozbudowę swojej floty. Francja nie zdecyduje o uruchomieniu nowego programu jądrowego po nadchodzących wyborach prezydenckich.

problem z kosztami

Przyszłość przemysłu jądrowego pozostaje niepewna, zwłaszcza że energia jądrowa w coraz większym stopniu konkuruje z odnawialnymi źródłami energii, które stają się tanie. Jednocześnie przemysł jądrowy po katastrofie w Fukushimie został zmuszony do przyjęcia nowych środków bezpieczeństwa, co spowodowało, że obiekty stały się droższe. Według obliczeń Lazard Bank koszty energii wiatrowej i słonecznej spadły odpowiednio o 70% i 90% w okresie 2009-2020. W tym samym czasie nuklearne wzrosły o 33%.

W obliczu odnawialnych źródeł energii kukurydza ma tę zaletę, że jest energią w pełni kontrolowalną, co oznacza, że ​​można ją zmobilizować na żądanie, zgodnie z potrzebami, w przeciwieństwie do wiatru czy słońca, dla których trzeba rozwijać zdolności magazynowe.

Z kolei energie odnawialne, które stały się bardzo konkurencyjne, mogą być wykorzystywane na większą skalę tylko wtedy, gdy lepiej zrozumie się kwestię ich akceptacji przez obywateli, zwłaszcza jeśli chodzi o farmy wiatrowe.