Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: „Stabilizacja i wyzwania po epidemii” – Międzynarodowy

Polska: „Stabilizacja i wyzwania po epidemii” – Międzynarodowy

Starożytni Grecy w wielu przypadkach mieli rację, ale niestety nie znali pojęcia przyspieszenia, a raczej nie mieli narzędzia matematycznego zdolnego do jego systematycznego opisywania. Minęły wieki, zanim zrozumiano – dzięki Galileuszowi, a dokładniej Newtonowi – że przyspieszenie – zmiana prędkości w czasie – było niezmiennie związane z siłami, z jakimi się ono przyłożyło. Ostatnie miesiące nauczyły nas, że podstawowa zasada dynamiki dotyczy nie tylko umieszczania satelity na orbicie, ale także rozumienia wydarzeń gospodarczych w Polsce czy na świecie, co ze względu na skalę epidemii jest w dużej mierze , główna cecha przyspieszenia.

W rzeczywistości w ciągu kilku tygodni wiele gospodarek krajowych przeszło od nagłej, stałej ekspansji do dramatycznej recesji, stawiając czoła zewnętrznej sile epidemii i panice związanej z koronawirusem. Nieustannie napływały złe informacje, aw tle toczyła się heroiczna walka o ochronę zdrowia obywateli i jak największe ocalenie ludzi.

Sytuacja wymagała szybkiej i zdecydowanej reakcji, mającej na celu nie tylko zapobieżenie rozprzestrzenianiu się wirusa, ale także złagodzenie negatywnego wpływu, jaki epidemia może mieć na gospodarki narodowe. Polski Bank Centralny Narodovic Bank Polski (NPP) był jednym z pierwszych banków centralnych, który działał z dużym rozluźnieniem w polityce pieniężnej. Podążając za tradycyjną, konserwatywną polityką monetarną w ostatnich latach, mieliśmy niezbędny sposób na obniżenie kluczowych stóp procentowych do prawie 0% i rozpoczęcie kupowania papierów wartościowych i papierów gwarantowanych.

Występ. Dziś widzimy, że pomimo naszych szybkich decyzji i dużej niepewności, działania te niewątpliwie skutecznie wsparły gospodarkę kraju. . Ten sukces odzwierciedla się przede wszystkim w PKB, a spadek w Polsce wyniósł połowę średniej europejskiej. Uchroniliśmy rynek pracy przed pogorszeniem i m.in. przed najniższą stopą bezrobocia w UE.

Podczas gdy siła kontroli zdrowia zmusiła całe sektory do zaprzestania działalności w tym samym czasie, powodując największą recesję we współczesnej historii w wielu częściach świata, to poprawa sytuacji i stopniowa deregulacja doprowadzi do znacznego ożywienia gospodarczego, zwłaszcza w Polsce . Tempo zmian jest oszałamiające, ale na szczęście od zeszłego roku poszły one w przeciwnym kierunku.

READ  Tänak wystąpi przed SS1 w czwartkowy wieczór

„Prawdziwą rolą banku centralnego jest 'wiedzieć, jak usunąć miskę ponczu, gdy partia się zaczyna’. Oczywiście prawdziwym wyzwaniem jest opracowanie optymalnej strategii wyjścia z nietypowych działań polityki pieniężnej”.

Dobrym tego przykładem są dane z amerykańskiej gospodarki. Ekonomiści szacują, że w ciągu ostatnich 70 lat zamknięcie luki między głębokością recesji a pełnym potencjałem zajęło średnio 14 kwartałów. Ale tym razem może to zająć tylko sześć miesięcy – pomimo największego spadku PKB w historii Ameryki od zakończenia II wojny światowej.

Choć szybkie ożywienie gospodarcze obserwowane w wielu częściach Polski jest zachęcające, wiąże się z szeregiem wyzwań, podobnych do ostrej recesji w zeszłym roku. . Na przykład istnieją wątpliwości co do terminowych wyników banków centralnych w zakresie poprawiania danych gospodarczych i prognoz, które zagrażają trwałości wzrostu gospodarczego. .

Kontynuacja. Słynne zdanie Williama McKesneya Martina, prezesa Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych w latach 1951-1970, nadzoruje powojenną odbudowę, nie tracąc nic ze swojego znaczenia. Według niego prawdziwą rolą banku centralnego jest „umiejętność zdejmowania miski ponczu, gdy zaczyna się impreza”. Oczywiście stworzenie optymalnej strategii wyjścia z nietypowych działań polityki pieniężnej jest prawdziwym wyzwaniem. Niemniej jednak można śmiało powiedzieć, że proces ten – globalnie iw Polsce – musi być rozłożony w czasie i być postrzegany jako część kontynuacji polityki banku centralnego, która z jednej strony nie może podważać fundamentów. Wzrost pokryzysowy, az drugiej strony, pozwalają na narastanie dużej nierównowagi gospodarczej i finansowej.

Dzięki doświadczeniom zgromadzonym przez NBP, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, jesteśmy gotowi podjąć te wyzwania poprzez rozwój narzędzi analitycznych i kanałów komunikacji rynkowej. Polski Bank Centralny zademonstrował swoją zdolność do łagodzenia ekonomicznych skutków epidemii, co po raz kolejny pokaże, że kieruje polityką, która pozwala gospodarce powrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu, zachowując stabilność cen i równowagę gospodarczą. Niemniej jednak gwałtownych zmian kursu walutowego ani naszych perspektyw wzrostu obligacji nie da się kontrolować, ponieważ jest to możliwe dla rozwoju polskiej gospodarki za wiele lat, co jest zagrożone. . Nasza waluta – Złoty – służy tylko do tego: może prowadzić niezależną i autonomiczną politykę pieniężną, która działa jak ważny amortyzator.

READ  Tenis ziemny. United Cup - Polska Świdka próbowała wszystkiego: „Idziemy do przodu…”

„Jednym z filarów naszej strategii inwestycyjnej jest systematyczne zwiększanie rezerw złota, co pomaga różnicować ryzyko związane z innymi rodzajami inwestycji.”

Kiedy skończymy z epidemią i jej ekonomicznymi konsekwencjami, będziemy kontynuować naszą ambitną misję zdobycia najbogatszych krajów. Aby to osiągnąć, musimy prowadzić uczciwą politykę pieniężną, ale także w pełni wykorzystywać możliwości, jakie daje wzrost naszych rezerw walutowych.

Rezerwacje. Jako bank centralny NBP jest depozytariuszem ogromnego majątku narodowego: jego rezerwy wynoszą 130 130 mld. Dzięki ostrożnemu zarządzaniu rezerwami walutowymi wpłaty NBP do budżetu państwa w latach 2016-2020 przekroczyły 32 mld USD, co na koniec roku stanowiło prawie 5% jego sumy bilansowej. 2020. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zainwestowanych środków, ich płynność i długoterminową rentowność, Rada Dyrektorów NBP przyjęła nową strategię zarządzania rezerwami w 2020 r., co jest szczególnie istotne, a nawet negatywne w świecie, w którym kluczowe stopy są bardzo niskie w największych gospodarkach. Jednym z filarów naszej strategii inwestycyjnej jest systematyczne zwiększanie rezerw złota, co pomaga różnicować ryzyko związane z innymi rodzajami inwestycji. W latach 2018-2019 NBP zakupił 125,7 ton złota, zwiększając swoje rezerwy do 228,7 ton (ok. 8% oficjalnych aktywów rezerwowych). W przyszłości wielkość i tempo zakupu złota będzie zależeć nie tylko od dynamiki wzrostu rezerw walutowych NBP, ale także od warunków gospodarczych i rynkowych.

Zrobiliśmy wiele rzeczy, ale nie powinniśmy spoczywać na laurach. Naszą misją jest wprowadzenie Polski na ścieżkę zrównoważonego rozwoju i integracji, przy jednoczesnym inwestowaniu w nasze stale rosnące rezerwy. Stawką jest przyszłość, bezpieczeństwo i dobrobyt milionów Polaków.

Adam Klabiski Profesor Ekonomii, Prezes Polskiego Banku Centralnego Narodovsky Bank Bolsky (NPP).