Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przedstawiciele MFW twierdzą, że Polska potrzebuje reform, aby utrzymać sukces gospodarczy

Przedstawiciele MFW twierdzą, że Polska potrzebuje reform, aby utrzymać sukces gospodarczy

Transformacja gospodarcza Polski w ostatnich dziesięcioleciach była niezwykła, ale potrzebne są reformy, aby wesprzeć wzrost gospodarczy, stwierdzili przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) agencji Reuters.

„Polska odniosła jeden z największych sukcesów gospodarczych na świecie w ciągu ostatnich 30 lat” – powiedział w zeszłym tygodniu w wywiadzie Jeff Gottlieb, starszy regionalny przedstawiciel MFW na Europę Środkową, Wschodnią i Południowo-Wschodnią.

Pan Gottlieb powiedział.

Na początku tego miesiąca Polska oświadczyła, że ​​do 2028 r. sprowadzi deficyt budżetowy poniżej pułapu UE i zmniejszy relację długu do produktu krajowego brutto (PKB) do 2030 r.

„Uważamy, że wielkość korekty powinna być większa, gdy wzrost gospodarczy jest silny, gdy inflacja jest nadal wysoka oraz aby utrzymać rentowność całego pakietu” – powiedział Gottlieb.

„Kiedy wzrost gospodarczy jest silny, zawsze łatwiej jest dokonać transformacji finansowej, zarówno z gospodarczego, jak i politycznego punktu widzenia.

MFW prognozuje, że największa gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej wzrośnie w przyszłym roku o 3,5%, zaś Polska w 2025 r. o 3,9% wobec oczekiwanych 3,1% w 2024 r.

Zdaniem Gottlieba wszelkie dodatkowe dochody w budżecie na 2025 rok powinny zostać zaoszczędzone, aby zmniejszyć deficyt bardziej niż oczekiwano.

Jednakże urzędnicy MFW wymienili czynniki utrudniające wzrost gospodarczy w średnim okresie.

„Mamy długą historię wzrostu. Konwergencja ma miejsce, zdarzała się, ale przynosi mniejsze efekty. Zatem w przyszłości trudniej będzie osiągnąć wzrost” – powiedział szef MFW John Keyes Martijn. W Polsce podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pomoc bankom w udzielaniu kredytów przedsiębiorstwom jest wyzwaniem, powiedział.

Starzenie się społeczeństwa, wydatki na cele wojskowe i inwestycje niezbędne do zwalczania zmian klimatycznych to główne presje na budżet, przy czym należy zauważyć, że MFW koncentruje się na utrzymaniu stabilności fiskalnej.

Przedstawiciele MFW powiedzieli, że jednym z rozwiązań byłoby lepsze ukierunkowanie powszechnych świadczeń społecznych w Polsce, w tym miesięcznego zasiłku na dziecko w wysokości 800 zł (200,39 dolarów) i ograniczenia cen energii elektrycznej, czyli dwóch kluczowych działań poprzedniego rządu.

READ  Wojna na Ukrainie – zamówiono 288 rakiet południowokoreańskich: Polska wzmacnia swój aparat obronny w oczekiwaniu na możliwy atak Rosji

Po oficjalnej wizycie swoich pracowników w Polsce MFW w opublikowanym w zeszłym tygodniu raporcie zalecił dostosowanie podatku dochodowego, podatku od nieruchomości i podatku od wartości dodanej do stawek w innych krajach UE, a także reformę emerytalną. Dostosowywanie go w czasie w oparciu o wiek i oczekiwaną długość życia mężczyzn i kobiet.

(1 dolar = 3,9922 złotego)