Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Test Samsunga 65S90D: Efektywny telewizor QD-Oled z niewielkim odblaskiem

Test Samsunga 65S90D: Efektywny telewizor QD-Oled z niewielkim odblaskiem

Właśnie przetestowaliśmy Samsung 55S90D, który w rzeczywistości jest telewizorem 55-calowym, dostępnym również w wersjach 65-, 77- i 83-calowych. Jeśli seria S90 co roku będzie zawierała panel QD-Oled, to w 2024 roku nastąpi zmiana, ponieważ wszystkie panele są wyposażone w technologię W-Oled, z wyjątkiem modelu 65-calowego, który nadal jest w technologii QD-Oled, podobnie jak modele w wyższych Gama S95D. Zalecamy przeczytanie tego artykułu, aby zobaczyć wszystko jaśniej:

Samsung 65S90D i Kapitan Ameryka w akcji.

© Les Numeric

65-calowy monitor logicznie dorównuje monitorowi 55-calowemu w większości punktów, czy to pod względem ergonomii, łączności, interfejsu czy dźwięku. Ponieważ panel jest inny, musieliśmy ponownie przetestować jakość obrazu w SDR, HDR i trybie gry, a także zużycie telewizora. Tutaj znajdziesz wszystkie nasze wyniki pomiarów dla 65S90D; Pełną recenzję znajdziecie w naszym teście wersji 55-calowej:

Należy pamiętać, że model S90D można znaleźć pod numerami referencyjnymi TQ65S92D w Boulanger i TQ65S93D w Fnac-Darty. Obecnie ceny dla poszczególnych krajów kształtują się następująco:

Wszystkie pomiary jasności i kolorymetryczne wspomniane w tym artykule zostały wykonane przy użyciu sondy SpectraCal C6-HDR i Program końcowy Kalmana.

Ocena redaktora: 4 na 5

Jakość obrazu

Tutaj mamy do czynienia z panelem QD-OIed. Znajdziemy zatem zielone, niebieskie i czerwone subpiksele ułożone w trójkąt, a nie poziomo, jak ma to miejsce w panelach W-Oled firmy LG Display.

Mikropiksele QD-Oled.

Jeśli zmierzymy dość ciepłą średnią temperaturę na 55-calu i bliską oczekiwanej 6500K, to tutaj jest znacznie chłodniej, podobnie jak we wszystkich QD-Oledach, z rekordem 7200K. W trybie Filmmaker telewizor wyświetla doskonałą deltę E wynoszącą 2,3 i poniżej progu 3, czyli wartości, przy której kolory są uznawane za nieprawidłowe.


W przypadku Samsunga zalecamy ustawienie gammy na -1, aby uzyskać liniową krzywą z idealnie kontrolowanymi poziomami szarości przy wartości 2,4. Podobnie jak OLED, QD-Oled zapewnia nieskończony kontrast i głęboką czerń, więc pod tym względem nie ma żadnych skarg na S90D.

Kąty widzenia w OLED są bardzo dobre, ale są jeszcze lepsze w przypadku QD-Oled, który tutaj pokazuje zaledwie 10% utratę jasności przy 45 stopniach, w odróżnieniu od utraty 40–70% w telewizorach LCD.

Raport o rozwoju człowieka

Podobnie jak inne rodzeństwo, S90D jest kompatybilny z HLG, HDR10 i HDR10+, ale Dolby Vision jest nieobecny od kilku lat. Tak naprawdę Samsung faworyzuje HDR10+, który niestety nie jest dostępny na wszystkich platformach, w tym na Netfliksie. Będziesz musiał zadowolić się prostym HDR10, który nie jest tak dynamiczny na większości platform streamingowych.

Krzywa odniesienia EOTF jest doskonale śledzona, a następnie lekko wygładzona przez telewizor, aby uniknąć utraty zbyt wielu szczegółów w najjaśniejszych momentach.

Po lewej, krzywa EOTF w HDR10, okno 10%; Po prawej krzywa luminancji HDR, okno 10%.

Po lewej, krzywa EOTF w HDR10, okno 10%; Po prawej krzywa luminancji HDR, okno 10%.

Dobra wiadomość: szczytowe światło jest wyższe w modelu 65-calowym dzięki panelowi QD-Oled, który dostarcza około 1050 cd/m2 w porównaniu do 970 cd/m2 w 55-calowym modelu Oled lub LG 65C4. Duży bonus znaleziony już w 2023 roku na S90C. Zatem nie ma tam rozwoju. Pamiętaj, że wysokiej klasy modele Oled osiągają 1600 cd/m² (np. w S95D i LG G4) i przekraczają 2400 cd/m² w telewizorach Mini-Led.

Delta E w trybie HDR i Director - średnia 2,3.

Delta E w trybie HDR i Director – średnia 2,3.

W każdym razie pomiar kolorów HDR jest bardzo dokładny, ponownie z delta E wynoszącą zaledwie 2,3. Podobnie jak w przypadku Oleda, przestrzeń barw DCI-P3 pokryta jest w 96%, natomiast QD-Oled idzie nieco dalej w przestrzeni barw Rec.2020, gdzie jest pokryta w 84%. W praktyce różnica w przypadku OLED wynosi około 15%, ale Rec. Rok 2020 jest rzadko używany w kinie i różnica raczej nie będzie odczuwalna.

Po lewej stronie zasięg satelity DCI-P3, po prawej REC-2020.

Po lewej stronie zasięg satelity DCI-P3, po prawej REC-2020.

Odbicie

Oto kolejny element różnicujący obie technologie wyświetlania. Współczynnik odbicia paneli QD-Oled Samsunga spada do 16,6%, co jest wynikiem znakomitym, ale panele OLED LG są o 25% bardziej podatne na to zjawisko. Zatem 65-calowy S90D ma pod tym względem więcej szczęścia niż 55-calowy model.

W OLED-ach trzeba sięgnąć po matrycę G4, ale zastosowanie filtra Vanta Black oferującego współczynnik odbicia na poziomie 18% jest droższe. Samsung S95D pozostaje niekwestionowanym królem, ze współczynnikiem odbicia wynoszącym zaledwie 8%.

Ocena redaktora: 5 na 5

gry wideo

Bóg wojny.

Bóg wojny.

© Les Numeric

Zmierzyliśmy prawie identyczne opóźnienie wyświetlania na 55 i 65 calach (9,5 ms), podczas gdy retencja wynosi zero dzięki technologii Oled. Sprawdziliśmy także kolorymetrię trybu gry i jak zawsze u Samsunga balans bieli jest bardzo zimny. Zalecamy wybranie oryginalnego profilu w oryginalnym profilu Pasek giera następnie ustaw balans bieli na Ciepły2, aby znaleźć dobry miernik koloru. W HDR wartość delta E spada do 3 i kolorymetrię możemy uznać za prawidłową.

Średnia Delta E w HDR w trybie gry, 3.

Średnia Delta E w HDR w trybie gry, 3.

Aby znaleźć pozostałe informacje w dziale Gry wideo, zapraszamy do zapoznania się z pełnym testem 55S90D.

READ  Gwiazdy wkrótce zastąpią gigantyczne ekrany reklamowe