Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kim jest francuska firma, która dostarczyła stowarzyszeniom podrabiane plastry mięsa mielonego? -Redagowanie

Kim jest francuska firma, która dostarczyła stowarzyszeniom podrabiane plastry mięsa mielonego? -Redagowanie

Jedna z dwóch francuskich firm biorących udział w projekcie, Voldis, ma swoją siedzibę w Loudéac w regionie Côtes-d’Armor. Jest prowadzony przez lokalnego biznesmena, który zajmuje się wieloma innymi przedsięwzięciami, w tym nieruchomościami i pracą tymczasową, od Bretanii po Jersey przez Kambodżę.

Pytanie zadane przez Lionela 07.06.2019

Dzień dobry,

780 ton mięsa mielonego niezgodnego z przepisami rozdano grupom znajdującym się w najbardziej niekorzystnej sytuacji we Francji. To nowy skandal żywnościowy, Ujawnione przez RTL W ten piątek. Mięso trafiło do czterech stowarzyszeń (Federacji Banków Żywności, Czerwonego Krzyża, Popular Relief i Heart Restaurants) w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Osobom Najbardziej Pokrzywdzonym (FEAD), który wspiera 5,5 mln osób we Francji.

Po zgłoszeniu linków skontaktowano się z Dyrekcją Generalną ds. Konkurencji, Spraw Konsumenckich i Zwalczania Nadużyć Finansowych (DGCCRF). Ważne wyjaśnienie: Mięso nie nadawało się do spożycia i nie stwarzało żadnego zagrożenia dla zdrowia, co potwierdziły stowarzyszenia i DGCCRF, ale nie spełniało specyfikacji. Mrożone steki hamburgerowe, o których mowa, które miały zawierać 15% tłuszczu, w rzeczywistości składały się z kawałków tłuszczu, kiepskiej jakości tkanki, a nawet śladów skrobi i soi. Natychmiast wstrzymano jego dystrybucję.

To beneficjenci, którzy pod koniec marca zaalarmowali stowarzyszenie, zauważywszy nietypowy smak, konsystencję i wygląd. „Po powrocie beneficjentów przeprowadziliśmy badania histologiczne [qui traitent de la structure des tissus biologiques, ndlr] O składzie produktów powiadom odpowiednie władze. Z dniem 9 kwietnia podjęliśmy decyzję o zawieszeniu dystrybucji tego produktu», Wyjaśnia Federacja Banków Żywności.

Dochodzenie ze strony DGCCRF jest nadal w toku. Wszystkie analizowane próbki są niezgodne. Dostawca, firma francuska, pozyskał swoje dostawy od polskiej firmy za pośrednictwem francuskiego pośrednika. Fakty, prawdopodobnie się kwalifikują „Zorganizowane masowe oszustwo”Grozi mu kara dwóch lat więzienia i grzywna w wysokości 1,5 miliona euro. Przesłuchano dyrektorów obu spółek.

READ  Węgiel w sprzedaży na Czarny Piątek w Polsce

Według Agence France-Presse, która opiera się na źródle zbliżonym do sprawy, Foldis jest jedną z firm wymienionych w tej sprawie.

Zaproszenie do składania ofert ogłoszone przez France Agrimer (która zarządza rynkami zamówień publicznych żywności w imieniu stowarzyszeń partnerskich FEAD) pozwala nam dowiedzieć się więcej: Voldis SAS, założona w Côte d’Armor, jest Zdobył rynek W 2018 r. podbiła już te rynki 2015 I 2016, Według sprawozdań z działalności FEAD. W 2018 roku podpisano kontrakty na trzy partie mięsa mielonego o łącznej wartości ponad 5,2 mln euro.

Przedsiębiorstwo to zaopatrywało się u polskiego przemysłowca, który – jak wynika z cytowanego przez Franceinfo DGCCRF – „Jest dostarczany bezpośrednio do stowarzyszeń”.

Z Luksemburga do Kambodży

Ale kto stoi za Voldisem? Na papierze firma Wyreżyserowane przez Géraldine Barthelemyktóry nie odpowiedział na nasze prośby. Ze statutu spółki wynika jednak, że posiada ona tylko jeden z 500 udziałów spółki. Właścicielem jest Valéry Le Helloco. Za pośrednictwem kontrolowanej przez niego spółki Financière VLH ten biznesmen z Loudéac (zamieszkujący w Togo w 2007 r.) jest właścicielem pozostałych 499 udziałów.

Z apartamentowca w Lodiac, gdzie ma swoją siedzibę wiele jego firm, zdaje się kontrolować przede wszystkim małe… dziwne imperium finansowe, do którego należy Jersey (Gdzie mieszkał w 2009 r), Luksemburgu (gdzie mieści się siedziba Financière VLH) oraz udziały w kasynach i luksusowym hotelu w Kambodży.

Jak wynika z komunikatu wydanego w 2017 r Przez Urząd ds. Rynków FinansowychTak naprawdę wiemy, że Valéry Le Helloco, oprócz Voldisa, kontroluje jeszcze jedną firmę z branży spożywczej: Le Clézio Industrie („Ubój i rozbiór indyków„).

Ale jej działalność nie ogranicza się do żywności. U podnóża domu Loudéaca znajduje się agencja pracy tymczasowej, której on również jest właścicielem: Flèche Intérim.

READ  Solidne fundamenty do ambitnej ekspansji: polska firma Alsecco wybiera rozwiązania sieciowe i informatyczne Huawei

W 2017 roku był właścicielem, poprzez swoją spółkę finansową VLH i inne spółki (Flèche Intérim, Le Clézio), 25% kapitału Viktoria Invest.”Zdywersyfikowany holding finansowy» Obecny w branży nieruchomości, papieru, kasyn i hoteli. Holding, który odzyskał pierwotną nazwę, Electricité et Eaux de Madagascar, został założony w 1928 roku. W 2017 roku zanotował stratę w wysokości około 3 milionów euro.

Jesienią 2017 roku Valérie Le Hloco mogła objąć stanowisko prezesa firmy po zaciętej walce wewnętrznej z byłym dyrektorem generalnym François Gontierem i akcjonariuszem Guyem Weiserem-Prattem. „Słynny działacz francusko-amerykański, który zasłynął zwłaszcza dzięki podjętej kilka lat temu próbie zmiany administracji Lagardère”, Mówi inwestować. A w szczególności sedno konfliktu: kontrola nad luksusowym hotelem w Kambodży, w Siem Reap, niedaleko Angkor. Daleko, daleko, daleko od rzeźni w Côte d’Armor.