Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Topnienie wiecznej zmarzliny wywołuje nieoczekiwaną reakcję łańcuchową!

Topnienie wiecznej zmarzliny wywołuje nieoczekiwaną reakcję łańcuchową!

Topnienie wiecznej zmarzliny jest często postrzegane jako bomba zegarowa. Nowe badanie pokazuje również, że uwalnianie metanu i remobilizacja substancji organicznych to nie jedyne procesy zagrażające naszemu klimatowi. Utlenianie niektórych minerałów uwolnionych z lodu może w rzeczywistości mieć poważne konsekwencje w postaci uwolnienia ogromnych ilości dwutlenku węgla.2.

Nazywamy to błędnym kołem, z którego trudno będzie się wydostać. Wiemy, jak bardzo topniejąca wieczna zmarzlina stanowi zagrożenie dla klimatu. Dostarczając ogromne ilości temattemat Substancje organiczne są jak dotąd uwięzione w lodzie i są ogromne kłębykłęby gazów cieplarnianych, które wkrótce dostaną się do atmosfery. Ale to nie wszystko. Ponieważ regiony arktyczne to kolejny etap Reakcje łańcuchoweReakcje łańcuchowe Równie niepokojące.

I tak, źródłoźródło W szczególności wieczna zmarzlina poddaje wiele minerałów procesom zmian SiarczkiSiarczki. Kiedy wejdzie w kontakt z tlenem w atmosferze, zacznie wytwarzać KwasyKwasy. Jednak te same kwasy będą uczestniczyć w zmianie innych kwasów MetaleMetale Teraźniejszość jest w pobliżu. Proces kończący się uwolnieniem dwutlenku węgla2.

No cóż, to niepokojące, ale czy ten proces ma sens? Tak, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego w nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Postęp nauki.

Globalne ocieplenie: Skały również zaczęły uwalniać tony dwutlenku węgla

Zespołowi naukowców udało się już po raz pierwszy określić ilościowo dwutlenek węgla2 Emitowane na końcu tej reakcji łańcuchowej. Wartości nie są zbyt uspokajające. Badanie dotyczyło dorzecza rzeki Mackenzie w Kanadzie. Okazuje się, że stężenia siarczanu (SO42-))które są produktem przemian minerałów siarczkowych, są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę. Zatem między 1960 a 2020 rokiem wzrost temperatury o 2,3°C w tym regionie zwiększył przemianę siarczków o 45%! Naukowcy szacują, że do 2100 roku dorzecze rzeki Mackenzie będzie mogło wyprodukować 3 miliardy kgkg/do CO2 ! To oznacza połowę AudycjaAudycja corocznycoroczny Naukowcy wyjaśnili w komunikacie prasowym, że kanadyjskie lotnictwo krajowe.

READ  Nikt tego nie robi, ale wyłączenie Wi-Fi w telefonie, gdy wychodzisz z domu, jest niezbędne: to klucze do poprawy bezpieczeństwa smartfona

Dlatego wpływ globalnego ocieplenia na cały region Arktyki może mieć poważne konsekwencje. Nie zapominając, że są to naturalne emisje dwutlenku węgla2 To tylko nasila globalne ocieplenie, a tym samym podnosi temperatury. I tak dalej.

Torfowiska pomogą w ograniczeniu tych emisji?

To badanie pokazuje również, jak ważne jest branie pod uwagęutlenianieutlenianie Minerały siarczkowe w modelach zmian klimatycznych. Zrozumienie tych procesów geologicznych jest również niezbędne, aby móc znaleźć rozwiązania pozwalające je zatrzymać lub przynajmniej spowolnić. Naukowcy skupiają się obecnie na tym punkcie. Badania terenowe wykazały również obecność… BagnaBagna Pomogłoby to ograniczyć proces utleniania siarczków. Chroń i wspieraj ich rozwój MokradłaMokradła Zatem interesujące mogłoby być zmniejszenie emisji CO22 W tych arktycznych regionach.