Czy oczekujemy ożywienia energetyki jądrowej w Unii Europejskiej? Kraje członkowskie takie jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria i Rumunia Planuję duże inwestycje w tym sektorze Choć zdaniem Austrii i Niemiec nie pomoże to wyjść z kryzysu klimatycznego. Komisja Europejska, która chce osiągnąć neutralność klimatyczną w Europie do 2050 roku, nie zdecydowała, jaką rolę może odegrać energetyka jądrowa.
Kraje posiadające elektrownie węglowe nie spełniają europejskich celów klimatycznych. rzymska mieszanka energetyczna Może stać się czystszy poprzez rozwój jądrowy ? Oto, co staraliśmy się od razu dowiedzieć.
W czasach komunizmu Rumunia zbudowała dwie elektrownie jądrowe w małym miasteczku Cernavúdo nad brzegiem Dunaju. Ich działalność opiera się na kanadyjskiej technologii, która różni się od tej stosowanej w dawnej sowieckiej elektrowni w Czarnobylu.
„Od 30 do 35% energii jądrowej w Rumunii można osiągnąć do 2050 r.”
Dzisiaj, Kraj chce budować Dwa nowe reaktory I zaktualizuj te, które już są na miejscu. Inwestycja o wartości około sześciu miliardów euro, według Theodora Chirica, prezesa zarządu energia jądrowa Były lider europejskiego lobby pronuklearnego FORATOM.
Unia Europejska Energia jądrowa nie została włączona do Lista obszarów, w których inwestycje są uznawane za zrównoważone i ewentualnie Beneficjenci jego finansowania. Odłożyła decyzję.
Zapytaliśmy Theodora Schericę, jak jego kraj planuje osiągnąć cele klimatyczne, do których zobowiązał się w porozumieniu paryskim. Aby osiągnąć te cele, konieczny jest rozwój energii odnawialnej i kontynuacja programu jądrowego: bez nich nie da się osiągnąć.” Nalega. „Dzisiaj mówimy o 18-20% energii jądrowej w naszym miksie energetycznym; 30 do 35% możliwy do osiągnięcia udział do 2050 r. Jeśli pozostaniemy na postępie, który mamy dzisiaj, Potwierdza.
Unia Europejska debatuje obecnie, czy energia jądrowa jest przyjazna dla środowiska. Theodor Scherica przedstawia nam swój punkt widzenia: „Niektórzy są w pozycji politycznej i ideologicznej, a niektórzy opierają się na nauce. Jeśli w najgorszym przypadku lista kontrolna UE, klasyfikacjaA Nie integruj energetyki jądrowej, a to nie oznacza, że nie będziemy w stanie rozwijać energetyki jądrowej, zanim określi ona: „Problem polega na tym, że nie będziemy w stanie uzyskać przystępnego finansowania, jak w przypadku innych energii, a to może zaszkodzić ekonomicznemu aspektowi projektu”.
Przeznaczanie pieniędzy na energię jądrową stawia energię odnawialną w niekorzystnej sytuacji
Lavinia Andrey jest historyczną postacią wciąż rozwijającego się ruchu antynuklearnego w kraju. Według szefa Terra-Milenol IIIAlokacja środków publicznych na sektor jądrowy zakłóca rynek, stawiając energię odnawialną w niekorzystnej sytuacji.
„Kiedy przeznaczasz te pieniądze na energię jądrową, oznacza to, że stawiasz w niekorzystnej sytuacji inny sektor, taki jak odnawialne źródła energii”, powiedział. ubolewać. Firma odpowiedzialna za przesył energii uważa, że przepustowość sieci elektroenergetycznej jest niewystarczająca do wsparcia produkcji z elektrowni jądrowych oraz z odnawialnych źródeł energii.”
Pojawia się jednak inny problem: ze względu na zmiany klimatu rzeki płyną mniej, a ta woda jest potrzebna do chłodzenia elektrowni jądrowych. Dotyczy to również Dunaju. Zmusiło to elektrownie Cernavodă do tymczasowego wstrzymania produkcji latem. Sytuacja, która może się powtórzyć w przyszłości.
Jakie są perspektywy dla energetyki wiatrowej?
Niedaleko stamtąd zbliżamy się do Agghiol, na jednej z wielu farm wiatrowych w kraju. To Dobrogea, należąca do włoskiego koncernu energetycznego ENEL.
Jaki będzie udział odnawialnych źródeł energii w przyszłym miksie energetycznym Rumunii? Odpowiedź zależy od istnienia stabilnych ram prawnych. Jednak kilka lat temu Rumunia wspierała jego rozwój poprzez: zielone certyfikatyAle ten program został przerwany, a inwestorzy się wycofali. Niewielu z wielkich graczy, takich jak ENEL, pozostało.
Soren Zamfir nadzoruje konserwację 133 turbin wiatrowych na miejscu. „Aby wykorzystać energię wiatru, trzeba korzystać z najnowszych technologii: to, co mnie najbardziej interesuje, było dla mnie wyzwaniem zawodowym” zaufanie. „Myślę, że jest to również bardzo ważne dla mieszkańców” kontyntynuj, „Aby rozwijać te nowe technologie tak, aby wyglądały bliżej Europy i w ten sposób wiemy, gdzie umieścić się na mapie Europy”.
Ale jasne jest, że Potencjał energetyki wiatrowej w Rumunii Nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Będzie to wymagało zainstalowania kilku innych turbin wiatrowych. „Źródła energii kopalnej są ograniczone, zanieczyszczenia i energia wiatru są tanie i wydajne” Szanuj Sorena Zemfira. „W tym regionie mamy ogromny potencjał do budowy turbin wiatrowych, a nie tylko tutaj i gdzie indziej: Rumunia może opracować tę technologię, aby zaspokoić wszystkie potrzeby swoich konsumentów” Potwierdza.
..a na energię słoneczną?
Rumunia to także słoneczny kraj. Energia słoneczna mogłaby również zająć miejsce w przyszłym krajowym miksie energetycznym.
W Mavrodin Solar Park spotykamy Andre Boukera na tablicy مجلس Pierwszy rumuński dostawca poświęcony wyłącznie zielonej energii, który w tej chwili jest bardzo małą kooperacją. Na przykład jest przekonany o ogromnym potencjale magazynów dachowych o powierzchni 1,5 miliona metrów kwadratowych w całym kraju, na których można zainstalować panele słoneczne, ale ubolewa nad brakiem programów wsparcia publicznego i zrujnowanym charakterem sieci.
„Rumunia ma szczęście, że na niektórych obszarach jest dużo słońca i wiatru: możemy przynajmniej podwoić produkcję energii odnawialnej w kraju”. Andre Bokor mówi: „Ale oczywiście, aby zainstalować gdzieś taką elektrownię fotowoltaiczną, musisz być w stanie podłączyć ją do sieci: w przeciwnym razie nie ma sensu inwestować w elektrownię” Potwierdza.
„Energia jądrowa, której poświęcam swoje życie, to czysta energia”
W Cernavoda, lider zespołu, Costin Anthony, trenuje w symulatorze sterowni elektrowni, co pozwala ćwiczyć codzienne zadania, takie jak operacje ładowania i procedury, których należy przestrzegać w przypadku trzęsienia ziemi lub trzęsienia ziemi. Awaria układu wody chłodzącej. .
Pytamy Costina, wracającego do domu na elektrycznym skuterze, o przyszłość energii: gdzie możemy znaleźć wystarczającą ilość energii, aby zasilić przyszłe pojazdy elektryczne? Jaki byłby idealny miks energetyczny? „Pierwszym elementem jest energia jądrowa, która jest podstawą, ponieważ jest zawsze dostępna, gdy jej potrzebujesz”. Potwierdza. „Potem są odnawialne źródła energii: mamy w Rumunii, musimy je chronić i więcej w nie inwestować, ale nie są one dostępne przez cały czas, a ten brak dostępności rekompensuje energia jądrowa” Osądzony.
Pytania nieprzeznaczone do dyskusji między przyjaciółmi lub współpracownikami. Costin również chętnie komunikuje się z nimi ze swoją dwunastoletnią córką. Chce, aby zrozumiał, jak ważna jest dla niego energia jądrowa: „Wiesz, zachodzą zmiany klimatyczne i z roku na rok robi się coraz goręcej i musimy podjąć działania”. Powiedział jej, zanim skończył: „Energia jądrowa, którą tu mamy i której poświęcam swoje życie, to czysta energia”.
Komisja Europejska nie opowiada się za preferowaniem konkretnego źródła energii. Ale Czy dać zieloną flagę energetyce jądrowej?, wpłynie na charakter inwestycji w najbliższych latach, choć będzie to kontynuowane Suwerenny wybór dla każdego państwa członkowskiego.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce