Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Burza Borys opuszcza Europę Środkową w katastrofalnym stanie. Skala zjawiska w obrazach i liczbach

Burza Borys opuszcza Europę Środkową w katastrofalnym stanie. Skala zjawiska w obrazach i liczbach

Środowisko – powszechna i trwała katastrofa ekologiczna. Burza Boris, która od zeszłego weekendu nawiedza Europę Środkową i Wschodnią, spowodowała śmierć 15 osób, a wiele zaginęło w Rumunii, Austrii, Polsce i Czechach. Po rekordowych opadach w sobotę i niedzielę, w poniedziałek 16 września zaczęło padać ponownie, budząc strach przed nowymi scenami zniszczeń.

Jak widać na naszym filmie u góry artykułuTamy się przepełniają, setki ludzi ewakuowano helikopterami, niektóre miasta są całkowicie zanurzone w wodzie, a inne są zaśmiecone wyrwanymi z korzeniami drzewami i kamieniami rzucanymi przez fale.

Straty ludzkie są równie ciężkie jak szkody materialne. „W poniedziałek czeska policja zgłosiła nowy zgon”. Który utonął w rzece Krasovka w pobliżu Bruntalu (północny wschód). W Austrii odnotowano dwa nowe zgony mężczyzn w wieku od 70 do 80 lat oraz cztery w dotkniętych obszarach Polski. Dzięki tym nowym ofiarom łączna liczba zgonów we wszystkich krajach sięga piętnastu.

Przerażające liczby

Oprócz zdjęć powodzi, niektóre dane dotyczące opadów pozwalają nam zrozumieć skalę tego zjawiska pogodowego. „ W ciągu 72 godzin poziom wody osiągnął 430 mm na północy Czech i 200 mm w Austrii. Do X odwołuje się także agroklimatolog Serge Zacca, którego również zaskoczyło „ Wielkość opadów » : « Jakby padało od 50 do 400 mm [sur une zone allant] Z Paryża do Marsylii przez Lyon, Bordeaux i Tuluzę. »

Ze swojej strony meteorolog Guillaume Gaussaud podaje inne imponujące sumy opadów w ciągu 72 godzin, w tym 319 mm, które spadły w Tulln, 40 kilometrów od Wiednia w Austrii, co jest rekordem. Pobicie historycznego rekordu w 72 godziny ». Podaje, że poprzednia data sięga 1967 roku.

READ  Kamala Harris przewodzi Donaldowi Trumpowi w kluczowych stanach

Lista jest ciągła: 464 mm spadło w Serac w Czechach, 382 mm w Sankt Pölten w Austrii, 255 mm w Markchelenberg w Niemczech czy nawet 188 mm w Bielsku-Białej w Polsce. Burza spowodowała masowe przerwy w dostawie prądu, zakłócenia w sieci transportowej i masową ewakuację mieszkańców na całym świecie.

Zmiana klimatu powoduje, że epizody są coraz poważniejsze

I „ „To jeszcze nie koniec”Meteorolog François Jobard ostrzega w tej samej sieci społecznościowej. Wskazuje na to Niemiecki Instytut Pogodowy DWD „Oczekuje się, że do wtorkowego poranka na już dotknięte obszary dotrze od 40 do 80 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie ponad 100 litrów wody na metr kwadratowy”.

Zjawisko pogodowe powodujące te deszcze to zimna kropla, która jest izolowaną masą zimnego powietrza w cieplejszej atmosferze. Zjawisko to powoduje obfite opady atmosferyczne i dość gwałtowny spadek temperatury.

Szkody stają się coraz bardziej znaczące w miarę blokowania depresji w części Europy. Ponieważ obszar wysokiego ciśnienia położony w kierunku Rosji uniemożliwia jej postęp i ucieczkę na wschód.” Dokładny w On uwalnia Klimatolog Dawid Faranda. Będziemy więc musieli poczekać kilka dni, zanim sytuacja się uspokoi.

Jeśli chodzi o związek burzy Boris ze zmianami klimatycznymi, Christophe Casso, dyrektor ds. badań w Narodowym Centrum Badań Naukowych, wyjaśnia to na stronie X: „ Zmiany klimatyczne sprawiają, że burza o takiej intensywności staje się mniej prawdopodobna. Jeśli jednak się pojawią, zmiana klimatu zwiększa ich wpływ, ponieważ zimna kropla zawiera więcej wody, którą można upuścić.

Zobacz także na HuffPost :