Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska płaci za fabrykę Intela 1,8 miliarda dolarów

Polska płaci za fabrykę Intela 1,8 miliarda dolarów

Warszawa ogłosiła pomoc w wysokości 1,8 miliarda dolarów (1,62 miliarda euro) amerykańskiej grupie Intel na utworzenie fabryki półprzewodników w południowo-zachodniej części kraju. Komisja Europejska dała w tej sprawie zielone światło „Pomoc rządowa we wsparciu firmy Intel”– powiedział w piątek minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Według ministerstwa wsparcie publiczne będzie realizowane w latach 2024-2026.

„Mamy nadzieję, że umowa z Intelem zostanie sfinalizowana do końca tego roku i wtedy będzie można rozpocząć budowę fabryki”.– powiedział wiceminister Dariusz Standerski. „To największa od wielu lat bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce”Ministerstwo zauważyło.

Dla przypomnienia, w zeszłym roku amerykańska firma ogłosiła, że ​​zainwestuje aż 4,6 miliarda dolarów w nową fabrykę w Mykyni, 20 km od Wrocławia, w której utworzy się około 2 tys. miejsc pracy. Ta nowa platforma będzie przeznaczona do montażu i testowania półprzewodników „Wniosek z wyprzedzeniem” Intel zauważył, że w nadchodzących latach. Ma powstać także kilka tysięcy pośrednich miejsc pracy.

Do 80 miliardów euro w ciągu dziesięciu lat

Europa kwestionuje swoją suwerenność przemysłową w tym rozwijającym się sektorze, Intel ogłosił duży plan inwestycyjny mający na celu produkcję chipów elektronicznych w Europie w 2022 roku, do 80 miliardów euro w ciągu dziesięciu lat.

Półprzewodniki: Intel na dole fali

Intel ma już w Irlandii fabrykę produkującą płytki krzemowe (bardzo cienkie dyski z materiału półprzewodnikowego, na których wytrawiane są układy scalone i chipy), a także ma duży plan inwestycyjny – 17 miliardów euro – w regionie Magdeburga w Niemczech. Niemcy zgodziły się wówczas wypisać Intelowi znacznie większy czek, zwiększając dotację na rozpoczęcie projektu fabryki do prawie 10 miliardów euro, czyli o 3 miliardy więcej niż oczekiwano.

Bliskość geograficzna pomiędzy tymi lokalizacjami i plany lokalizacji „Poprawa odporności i efektywności kosztowej łańcucha dostaw półprzewodników w Europie”Intel argumentował to w zeszłym roku Produkcja półprzewodników znajduje się w centrum zainteresowania Europy, ponieważ są one tak ważne dla przemysłu przyszłości.

READ  Intel zainwestuje do 4,6 miliarda dolarów w nową placówkę w Polsce

Intel idzie trudną drogą

Ogłoszona przez Warszawę pomoc publiczna pojawia się w trudnych warunkach dla Intela. Ponieważ pozostaje w tyle za swoimi rywalami w produkcji chipów dostosowanych do sztucznej inteligencji (AI), pod koniec tego roku firma ogłosiła szeroko zakrojony plan społeczny mający na celu obniżenie kosztów o 10 miliardów dolarów. Amerykański producent półprzewodników do końca 2023 r. będzie zatrudniał prawie 125 000 pracowników, więc szacuje się, że pracę straci około 18 000 osób.

Półprzewodniki: akcje spadają po ogłoszeniu przez Intel zwolnień 18 000 osób

Grupa odnotowała przychody w wysokości 12,8 miliarda dolarów w drugim kwartale, mniej niż oczekiwano i spadek o 1% rok do roku. Przecież zanotował stratę netto w wysokości 1,6 miliarda dolarów w porównaniu z zyskiem netto w wysokości 1,5 miliarda dolarów rok temu.

DSMC rozpoczyna budowę swojej pierwszej europejskiej fabryki

TSMC, wiodący na świecie producent półprzewodników, rozpoczął 20 sierpnia budowę swojej pierwszej europejskiej fabryki w Niemczech Wschodnich, co stanowi strategiczny plan repatriacji części produkcji kluczowych komponentów na Stary Kontynent. Grupa planuje zainwestować w fabrykę 3,5 miliarda euro, z czego 70% kapitału będzie w posiadaniu holenderskich grup NXP oraz niemieckich grup Infineon i Bosch po 10%.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen wraz z urzędnikami delegacji Tajwanu przybyli do Drezna w ramach symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego. „Nie możemy być uzależnieni od reszty świata w zakresie dostaw półprzewodników. Potrzebujemy fabryk u siebie! W EuropieW Niemczech! »Podczas ceremonii Olaf przedstawił Scholza.

(z AFP)