Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Tunezji Kais Saied dokonuje nagłych i szeroko zakrojonych przetasowań w rządzie

W Tunezji Kais Saied dokonuje nagłych i szeroko zakrojonych przetasowań w rządzie

Szerokie zmiany w rządzie w Tunezji. W niedzielę 25 sierpnia prezydent Kais Saied dokonał niespodziewanych zmian w rządzie, nie podając żadnych wyjaśnień, nieco ponad miesiąc przed wyborami prezydenckimi.

Obejmuje to wymianę dziewiętnastu ministrów, w tym ministrów spraw zagranicznych i obrony oraz trzech ministrów stanu, po odwołaniu na początku sierpnia premiera, którego od tego czasu nie zastąpiono.

„Dziś rano (…) Prezydent RP podejmuje decyzję o przetasowaniach w rządzie »Ogłosiła to prezydencja w komunikacie prasowym.

Przeczytaj także | W Tunezji Kais Saied nagle zmienia premiera

Nowym szefem dyplomacji został Mohamed Ali El-Nafti, były dyplomata, który pracował w kilku ambasadach Tunezji, szczególnie w Grecji, Hiszpanii i Korei Południowej. Pełnił funkcję sekretarza stanu przy Ministrze Spraw Zagranicznych, kiedy Saied zwolnił go ze stanowiska w 2021 r.

Khaled Al-Shili, także były dyplomata i były urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, został mianowany ministrem obrony. Był szczególnie ambasadorem w Jordanii.

Zdaniem prezydencji trzej nowi ministrowie stanu będą wspierać Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Rolnictwa i Zasobów Wodnych oraz Ministra Pracy.

Potencjalni kandydaci „zakazani”

Prezydent Saied (66 l.), wybrany demokratycznie w 2019 r., przejął całą władzę podczas zamachu stanu 25 lipca 2021 r. i od tego czasu opozycja i jej krytycy oskarżają go o autorytarne dryfowanie. Obecnie stara się o drugą kadencję prezydencką w sposób, jak to określił „Wojna wyzwoleńcza i samostanowienie” celować „Utwórz nową republikę”.

Przeczytaj także | Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów W Tunezji prezydent Kais Saied w dalszym ciągu grzebie osiągnięcia transformacji demokratycznej

Naprzeciw niego podczas wyborów prezydenckich zaplanowanych na 6 października staje przed nim dwóch pozostałych kandydatów: były członek arabskiej lewicy Zuhair Al-Maghzawi i czterdziestoletni przemysłowiec Ayachi Zamel, przywódca partii liberalnej.

Śledź nas na WhatsApp

READ  Przywracając zasilanie w elektrowni Zaporoże, UE oskarża Rosję o „poważne naruszenie” bezpieczeństwa jądrowego

Bądź na bieżąco

Otrzymuj najważniejsze wiadomości z Afryki na WhatsApp za pośrednictwem kanału „Monde Afrique”.

dołącza

We wtorek potwierdziła to organizacja pozarządowa Human Rights Watch„Co najmniej ośmiu potencjalnych kandydatów zostało osądzonych, skazanych lub uwięzionych”. W rzeczywistości, „Zakazano im występów”.. Należą do nich przywódcy opozycji Issam Chebbi i Ghazi Chaouachi oraz przywódca Partii Wolnego Destourian Abeer Moussi, działacz opozycji tęskniący za byłymi reżimami Habiba Bourguibów i Zine’a El Abidine’a Ben Alego.

Przeczytaj także | W Tunezji Kais Saied przeprowadza wybory prezydenckie bez opozycji

Przekształcenie wyborów prezydenckich w „prostą formalność”

„Po uwięzieniu kilkudziesięciu znanych dysydentów i działaczy władze usunęły z wyścigu prezydenckiego prawie wszystkich poważnych kandydatów, czyniąc te wybory jedynie formalnością”.– powiedział Bassam Khawaja, zastępca dyrektora oddziału Human Rights Watch na Bliski Wschód i Afrykę Północną.

W szczególności wielu kandydatów skarżyło się, że napotykali przeszkody administracyjne w uzyskaniu formularzy sponsorskich i wyciągów z rejestru karnego.

8 sierpnia władze prezydenckie ogłosiły dymisję premiera Ahmeda Al-Hashaniego, nie udzielając oficjalnych wyjaśnień.

Po przyznaniu sobie pełnych uprawnień Saied zrewidował konstytucję, zastępując obecny system parlamentarny skrajnym systemem prezydenckim, w którym parlament praktycznie nie ma uprawnień. Co więcej, zdaniem swoich przeciwników, rozmontował większość instytucji równoważących powstałych od nadejścia demokracji i upadku dyktatury Ben Alego w 2011 roku, w następstwie Arabskiej Wiosny.

Świat z Agence France-Presse

Wykorzystaj tę zawartość ponownie