Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Umowa z Boeingiem na zakup 96 śmigłowców bojowych Apache

Umowa z Boeingiem na zakup 96 śmigłowców bojowych Apache

Trzecie porozumienie wojskowe dla Polski w niecały tydzień. Warszawa ogłosiła we wtorek za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej, że podpisała ostateczną umowę z Boeingiem na zakup 96 śmigłowców bojowych Apache.

„To historyczny zakup (…) Z 96 ultranowoczesnych śmigłowców szturmowo-bojowych AH-64E Apache »Władysław Kosiniak-Kamisz powiedział, dodając, że wartość transakcji wyniosła ok „Za 10 miliardów dolarów”Czyli 9,14 miliarda euro.

Porozumienie „Zmienia oblicze działań Wojska Polskiego i trwa” Powiedział, że poprzednie zakupy Władysław Kosniak Kamisz. Ciężko uzbrojony AH-64E Apache został specjalnie zaprojektowany do walki z czołgami wroga.

Oprócz dostawy śmigłowców umowa obejmuje komponent logistyczny obejmujący dostawę sprzętu obsługi technicznej, wsparcia technicznego i szkoleniowego, amunicji i części zamiennych.

Polska jest największym po Stanach Zjednoczonych użytkownikiem Apache

W zeszłym roku Kongres USA dał zielone światło dla tej umowy, dzięki czemu Polska stanie się po Stanach Zjednoczonych największym użytkownikiem tych urządzeń na świecie. Pierwsi polscy piloci przeszli już szkolenie na amerykańskich śmigłowcach. Zanim w 2028 roku dotrą pierwsze zamówione samoloty, Wojsko Polskie wydzierżawi osiem egzemplarzy.

W zeszłym tygodniu w świetle tego porozumienia Polska podpisała umowy o odszkodowaniach przemysłowych z amerykańskimi firmami Boeing i General Electric. Dotyczą one przeniesienia umiejętności obsługi technicznej tych śmigłowców do polskich fabryk, a kontrakty są warte łącznie około 215 mln euro.

Wojna na Ukrainie: Polska potraja swoją siłę militarną na granicach z Rosją i Białorusią

Nowy kontrakt, który Warszawa podpisała ze Stanami Zjednoczonymi, wpisuje się w modernizację polskiej armii, którą przyspieszyła inwazja Rosji na Ukrainę. Jako kraj sąsiadujący i bezwarunkowo wspierający ten kraj, Polska przeznaczy w tym roku na obronność ponad 4% swojego PKB, co stanowi kwotę około 33 miliardów dolarów, czyli dwukrotnie więcej niż 2% wnioskowane przez NATO.

Umowa na produkcję 48 wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Patriot

W poniedziałek Warszawa podpisała także umowę o wartości 1,13 miliarda euro na produkcję 48 amerykańskich wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Patriot, których celem jest wzmocnienie obronności tego kraju graniczącego z Rosją i Ukrainą.

READ  Trzydzieści lat temu rozwiązano Radę Wzajemnej Pomocy Gospodarczej

Wyrzutnie M903 będą produkowane w Polsce, w ramach umowy podpisanej pomiędzy amerykańską firmą Raytheon a polską grupą Huta Stalowa Wola i powinny zostać dostarczone polskiej armii w latach 2027-2029.

„Ten kontrakt wzmacnia bezpieczeństwo Polski”Ogłosił to Władysław Kosiniak Kamis podczas ceremonii podpisania umowy.

Polska realizuje także szereg wielomiliardowych przejęć ważnego sprzętu wojskowego, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.

Setki rakiet powietrze-powietrze

Polska podpisała w piątek także umowę z Waszyngtonem na zakup kilkuset rakiet powietrze-powietrze AIM-120C AMRAAM, o wartości kontraktu „855 milionów dolarów”To około 783 miliony euro.

Dostawy rakiet, których dokładna liczba nie została ogłoszona, „Będzie realizowany w latach 2029-2033.” I tak będzie „Używany przez myśliwce” Siły Powietrzne. Warszawa posiada obecnie amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16.

(z AFP)