Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska finalizuje zamówienie na 96 śmigłowców szturmowych AH-64E od Boeinga

Polska finalizuje zamówienie na 96 śmigłowców szturmowych AH-64E od Boeinga

32 nowe samoloty, które w ramach programu Krug zastąpią radzieckie śmigłowce szturmowe Mil Mi-24D/W „Hind” [« Corbeau »] Warszawa ogłosiła konkurs w grudniu 2020 r. Odpowiedzi udzieliło aż pięciu biznesmenów, a mianowicie Leonardo [AW249]Turecki przemysł lotniczy [T129 Atak]Helikoptery Airbusa [Tigre]Helikoptery Bell [AH-1Z Viper] i Boeinga [AH-64E Guardian / Apache].

„Konkurencja” szybko jednak odwróciła się na korzyść amerykańskich producentów i w kwietniu 2022 roku Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że do wyboru będzie AH-1Z Viper i AH-64E Apache. „Wybierzemy najkorzystniejszą ofertę. Zależy nam, aby te urządzenia jak najszybciej trafiły do ​​Sił Zbrojnych RP” – przekonywał.

Jednak wraz z wojną na Ukrainie liczba zamawianych helikopterów potroiła się. Również we wrześniu 2022 roku Warszawa ogłosiła, że ​​Boeing zdobył ten rynek. Zanim jednak transakcja mogła zostać oficjalnie podpisana, trzeba było podjąć jeszcze wiele kroków.

Zacznijmy od zielonego światła od administracji USA. Co udało się zrobić w sierpniu 2023 r., Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego [DSCA] Zalecił Kongresowi zatwierdzenie potencjalnej sprzedaży 96 samolotów AH-64E za 12 miliardów dolarów.

Później, zgodnie ze swoim prawem, Polska musiała znaleźć ze stroną amerykańską umowy o odszkodowaniach przemysłowych, których celem było włączenie polskich firm w obsługę techniczną śmigłowców, poprzez wymianę technologii i know-how. Pierwszy kontrakt o wartości 77 mln dolarów został podpisany we wrześniu 2023 roku z firmą Lockheed-Martin na radary i elektronikę pokładową.

Boeingowi i General Electric zajęło to prawie dwa lata. Tak ogłosił 5 sierpnia wiceminister obrony narodowej Paweł Pejta.

Tym samym kontrakt zawarty z Boeingiem na 102 mln dolarów dotyczy „wsparcia serwisowego” AH-64E Apache, natomiast kontrakt zawarty z General Electric na 135 mln dolarów dotyczy konserwacji turbin GE T700 montowanych w innych śmigłowcach. S70 służy w Polskich Siłach Zbrojnych jako Black Hawk.

READ  Odkryto szczątki 8000 ofiar nazistowskiego terroru

„Wojsko Polskie wkrótce otrzyma te śmigłowce, co wzmocni naszą gotowość i bezpieczeństwo na to, co dzieje się poza granicami RP, czyli wojnę na Ukrainie” – skomentował Bejda.

Podpisanie zamówienia Warszawy na 96 samolotów AH-64E nie powinno zająć zbyt dużo czasu, a dostawy mają nastąpić w latach 2028–2032. Być może kwota faktury będzie mniejsza niż zapowiadane 12 miliardów. DSCA generalnie bardzo angażuje się w swoje „cytowania”. Ministerstwo Obrony Narodowej negocjuje wydzierżawienie śmigłowców AH-64D z amerykańskiego wyposażenia wojskowego, aby niezwłocznie rozpocząć szkolenie swojego personelu.