32 nowe samoloty, które w ramach programu Krug zastąpią radzieckie śmigłowce szturmowe Mil Mi-24D/W „Hind” [« Corbeau »] Warszawa ogłosiła konkurs w grudniu 2020 r. Odpowiedzi udzieliło aż pięciu biznesmenów, a mianowicie Leonardo [AW249]Turecki przemysł lotniczy [T129 Atak]Helikoptery Airbusa [Tigre]Helikoptery Bell [AH-1Z Viper] i Boeinga [AH-64E Guardian / Apache].
„Konkurencja” szybko jednak odwróciła się na korzyść amerykańskich producentów i w kwietniu 2022 roku Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że do wyboru będzie AH-1Z Viper i AH-64E Apache. „Wybierzemy najkorzystniejszą ofertę. Zależy nam, aby te urządzenia jak najszybciej trafiły do Sił Zbrojnych RP” – przekonywał.
Jednak wraz z wojną na Ukrainie liczba zamawianych helikopterów potroiła się. Również we wrześniu 2022 roku Warszawa ogłosiła, że Boeing zdobył ten rynek. Zanim jednak transakcja mogła zostać oficjalnie podpisana, trzeba było podjąć jeszcze wiele kroków.
Zacznijmy od zielonego światła od administracji USA. Co udało się zrobić w sierpniu 2023 r., Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego [DSCA] Zalecił Kongresowi zatwierdzenie potencjalnej sprzedaży 96 samolotów AH-64E za 12 miliardów dolarów.
Później, zgodnie ze swoim prawem, Polska musiała znaleźć ze stroną amerykańską umowy o odszkodowaniach przemysłowych, których celem było włączenie polskich firm w obsługę techniczną śmigłowców, poprzez wymianę technologii i know-how. Pierwszy kontrakt o wartości 77 mln dolarów został podpisany we wrześniu 2023 roku z firmą Lockheed-Martin na radary i elektronikę pokładową.
Boeingowi i General Electric zajęło to prawie dwa lata. Tak ogłosił 5 sierpnia wiceminister obrony narodowej Paweł Pejta.
Tym samym kontrakt zawarty z Boeingiem na 102 mln dolarów dotyczy „wsparcia serwisowego” AH-64E Apache, natomiast kontrakt zawarty z General Electric na 135 mln dolarów dotyczy konserwacji turbin GE T700 montowanych w innych śmigłowcach. S70 służy w Polskich Siłach Zbrojnych jako Black Hawk.
„Wojsko Polskie wkrótce otrzyma te śmigłowce, co wzmocni naszą gotowość i bezpieczeństwo na to, co dzieje się poza granicami RP, czyli wojnę na Ukrainie” – skomentował Bejda.
Podpisanie zamówienia Warszawy na 96 samolotów AH-64E nie powinno zająć zbyt dużo czasu, a dostawy mają nastąpić w latach 2028–2032. Być może kwota faktury będzie mniejsza niż zapowiadane 12 miliardów. DSCA generalnie bardzo angażuje się w swoje „cytowania”. Ministerstwo Obrony Narodowej negocjuje wydzierżawienie śmigłowców AH-64D z amerykańskiego wyposażenia wojskowego, aby niezwłocznie rozpocząć szkolenie swojego personelu.
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE