Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gruba warstwa diamentów odkryta przez NASA na Merkurym

Gruba warstwa diamentów odkryta przez NASA na Merkurym

Merkury będzie (dosłownie) bogatszy niż oczekiwano

© Claudio Caridi/NASA/Shutterstock

Misja NASA MESSENGER, której głównym celem po wejściu na orbitę było zbadanie najmniejszej planety naszego Układu Słonecznego, zakończyła się w 2015 roku. Wydaje się jednak, że Merkury wciąż ma tajemnice do ujawnienia. Dane zebrane przez sondę podczas mapowania całej planety znajdującej się najbliżej Słońca wskazują, że pod skorupą kryje się ważny – i zaskakujący – pierwiastek: płaszcz z diamentów o grubości 16 km.

Reklama Twoja treść jest kontynuowana poniżej

Merkury: planeta jak żadna inna

Na jego powierzchni znajdują się matematyczne plamy grafitu, rodzaju węgla. Zdaniem naukowców oznacza to, że na początku istnienia planety znajdował się ocean magmy bogatej w węgiel. Dotrze to do powierzchni, tworząc te plamy i nadając powierzchni ciemny wygląd. Zespół badawczy Merkurego uważa obecnie, że proces ten mógł również stworzyć płaszcz pod planetą. Ten ostatni nie będzie wykonany z grafenu, a raczej diamentu.

„Obliczamy, że w świetle nowych szacunków ciśnienia na granicy płaszcza-jądra i wiedząc, że Merkury jest planetą bogatą w węgiel, minerałem węglowym, który utworzy się na granicy płaszcz-jądro, będzie diament, a nie grafit”.powiedział Olivier Namur, profesor nadzwyczajny na KU Leuven i członek zespołu. Teoria ta jest również zgodna z odkryciem sprzed kilku lat, dotyczącym dużej masy Merkurego i wysokiego stężenia w jego płaszczu.

Wkrótce klejnotowa podróż na Merkurego?

Aby zweryfikować swoją teorię, naukowcy wykorzystali modelowanie komputerowe i odtworzyli, wykorzystując tłok na Ziemi, temperaturę (2177 stopni Celsjusza) i ciśnienie (ponad 7 gigapaskali) panujące wewnątrz Merkurego. „Uważamy, że jest możliwe, że diament powstał w wyniku dwóch procesów. Pierwszym była krystalizacja oceanu magmy, ale proces ten prawdopodobnie przyczynił się do powstania bardzo cienkiej warstwy diamentu na styku rdzeń/płaszcz”.Namor wyjaśnił. Po drugie i najważniejsze, krystalizacja metalicznego rdzenia Merkurego. Po uformowaniu się 4,5 miliarda lat temu ten płynny rdzeń z czasem uległby skrystalizowaniu.

Jeśli ta teoria zostanie zweryfikowana, nie ma wątpliwości, że duża obecność diamentów na małej planecie zaostrzy apetyt wielu gałęzi przemysłu. Odpowiedź może nadejść w 2026 roku dzięki drugiej misji poświęconej badaniu Merkurego, BepiColombo.

Reklama Twoja treść jest kontynuowana poniżej

READ  W pobliżu Układu Słonecznego odkryto dwie superziemie, na których może istnieć życie