Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed rozprzestrzenianiem się śmiertelnej choroby na całym świecie. Nie jest to pierwszy przypadek rozprzestrzeniania się tej epidemii, ponieważ już w średniowieczu powodowała poważne szkody.
Pandemie często siały spustoszenie na długo przed pojawieniem się wirusa koronowego. Czarna śmierć spowodowała śmierć od 25 do 40 milionów ludzi w Europie w XIV wieku, cholera zabiła we Francji prawie 100 000 osób w ciągu niecałych sześciu miesięcy w XIX wieku, a hiszpańska grypa zabiła od 20 do 30 milionów ludzi Europa w XX wieku. Był też AIDS, który pojawił się pod koniec XX wieku i nadal jest szeroko rozpowszechniony, powodując w szczytowym okresie śmierć do dwóch milionów ludzi rocznie.
To kolejna pandemiaz Zaalarmowano go w lipcu. Już w przeszłości powodowałem chaos. W 1529 r. w Hondurasie w Ameryce Środkowej zginęło dwie trzecie rdzennej ludności, a w 1848 r. na Hawajach 40 000 osób. Jest to wysoce zaraźliwa choroba wywoływana przez wirusy, która szybko się rozprzestrzenia, gdy zarażona osoba kaszle lub kicha. U niektórych pacjentów może powodować powikłania, ponieważ wirus przedostaje się do układu oddechowego, a następnie rozprzestrzenia się po całym organizmie. Może także osłabiać układ odpornościowy.
Główne objawy, które mogą pojawić się 10–14 dni po ekspozycji na wirusa, to gorączka, kaszel, a nawet wysypka na całym ciele. W 2022 r. na tę chorobę umrze 136 000 osób, w większości dzieci poniżej piątego roku życia. Istnieje jednak szczepionka dwudawkowa chroniąca przed tą chorobą. Światowa Organizacja Zdrowia zauważyła, że liczba szczepień spada. Z tego powodu organizacja wydała ostrzeżenie dotyczące odry.
Prawie 35 milionów dzieci nie jest w pełni zaszczepionych przeciwko tej chorobie. W 2023 r. 83% dzieci otrzymało co najmniej jedną dawkę, a 74% mogło zostać w pełni zaszczepione. Liczby te znacznie odbiegają od poziomu 95% wymaganego do zapobiegania epidemii. W ciągu ostatnich pięciu lat odrą dotknięto 103 kraje.
We Francji epidemia zagraża także ludności, zwłaszcza dzieciom. Ministerstwo Zdrowia zgłosiło kilka tygodni temu znaczny 8-krotny wzrost liczby przypadków w 2023 r. w porównaniu z 2022 r., podkreślając „istnienie grup osób, które pozostają podatne na wirusa, zwłaszcza wśród młodzieży i młodych dorosłych”. Francja zauważa, że „w większości przypadków „podróżnicy powracający z pobytu na obszarze endemicznym zostali zarażeni, po czym wrócili do Francji i rozprzestrzenili wirusa”.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, wyjaśnił, że „ogniska odry są jak kanarek w kopalni, innymi słowy wykrywają i wykorzystują luki w szczepieniach, a następnie uderzają w pierwszej kolejności w grupy najbardziej bezbronne”. Organizacja wyjaśnia, że pandemia Covid-19 oprócz ograniczenia nadzoru doprowadziła do braku zaufania do szczepionek. Podanie szczepionki jest często opóźnione lub nawet pomijane.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!