Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwszy polski reaktor: ankieta dotycząca udziału lokalnego

Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ) i Bankiem Gospodarstwa Krajowego rozpoczął badanie mające na celu ocenę zainteresowania polskich firm budową pierwszej w kraju elektrowni jądrowej zlokalizowanej na Pomorzu. Badanie to ma na celu ocenę polskiego potencjału przemysłowego dla tego projektu i wskazanie rozwiązań wspierających udział biznesu, takich jak systemy wsparcia finansowego i pomoc w uzyskaniu niezbędnych certyfikatów.

Kontekst i cele badania

Analiza wyników pozwoli PEJ zrozumieć interesy lokalnych firm i zidentyfikować narzędzia potrzebne do ich udziału w łańcuchu dostaw. We wrześniu 2021 r. polski rząd zapowiedział budowę do 2040 r. sześciu dużych reaktorów wodnych ciśnieniowych o łącznej mocy od 6 do 9 gigawatów. Rozpoczęcie budowy pierwszego elektrowni o mocy 3750 MW zaplanowano na 2026 r. Wraz z uruchomieniem pierwszego reaktora. Planowany na 2033 rok. Do tego projektu wybrano technologię AP1000 amerykańskiej firmy Westinghouse, zgodnie z umową podpisaną w maju ubiegłego roku pomiędzy Westinghouse, Bechtel i PEJ.

Rola Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Polski Instytut Ekonomiczny, publiczny think tank gospodarczy, odegra w tym badaniu kluczową rolę, badając poziom zainteresowania polskich firm i identyfikując potencjalne bariery utrudniające ich uczestnictwo. Instytut na podstawie szczegółowej ankiety będzie zbierał informacje od firm zainteresowanych współpracą przy budowie elektrowni jądrowej. Wyniki posłużą jako podstawa do konkretnych działań wspierających firmy i dostawców, aby mogli oni uczestniczyć konkurencyjnie w łańcuchu dostaw.

Wpływ i oczekiwania

Badania instytutu uwzględniają specyfikę branży i są poprzedzone badaniami jakościowymi oraz konsultacjami branżowymi. Obecna faza badania, oparta na badaniu ilościowym, ma na celu zebranie szczegółowych informacji i opinii od przedsiębiorców z branży, niezależnie od ich wielkości i dziedziny działalności. Przedstawiciele PEJ postrzegają to badanie jako szansę dla polskich firm na aktywne uczestnictwo w łańcuchu dostaw tego projektu nuklearnego.
Niniejsze badanie stanowi decydujący krok w określeniu aktualnego stanu gotowości polskich firm do tej strategicznej inwestycji i oszacowaniu ich potencjalnego udziału, z uwzględnieniem międzynarodowych regulacji prawnych.

READ  W Paryżu koalicja krajów pronuklearnych wystosowała apel o finansowanie międzynarodowe