Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wyłącznie – polska spółka Orlin uprzedziła trzy spółki gazownicze, że może przejąć płatności od źródeł Gazpromu

Wyłącznie – polska spółka Orlin uprzedziła trzy spółki gazownicze, że może przejąć płatności od źródeł Gazpromu

Orlen, największa firma energetyczna Polonez, ma wiele spółek w Hongkongu, Słowacji i Autriche, które w imieniu źródeł rodzinnych z aktywnymi proszą o jak najlepsze płatności za import pochodzenia rosyjskiego koncernu Gazprom.

Dwa źródła zaznajomione z wiadomościami poinformowały Reuters, że ostrzeżenia zawarte w wiadomościach wysłanych ponad miesiąc temu były powiązane z żądaniami odszkodowania za straty poniesione przez Polskę po odcięciu dostaw z Rosji w 2022 roku.

Polska została objęta sankcjami za niepłacenie w rublach, gdy kraje zachodnie nałożyły sankcje na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę.

Ostrzeżenie skłoniło Budapeszt do wydania w maju dekretu, skutecznie zapobiegającego konfiskacie płatności dokonywanych przez państwową grupę energetyczną MVM CEEnergy na rzecz Gazpromu, argumentując, że takie postępowanie zagroziłoby dostawom energii w kraju, podało źródło.

Europejski rynek gazu stoi w obliczu niepewności co do dostaw z Rosji od czasu, gdy w zeszłym miesiącu austriacki koncern OMV ogłosił, bez precyzowania kwestii, wstrzymanie dostaw od Gazpromu po wyroku zagranicznego sądu.

Orlin nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz. OMV odmówił komentarza w tej sprawie.

Słowacka spółka SPP, która kupuje gaz od Gazpromu, podała w środę, że najnowsza zmiana prawna chroni ją przed potencjalną konfiskatą importowanego przez nią rosyjskiego gazu lub związanymi z tym roszczeniami.

W zeszłym roku polski Europolgaz złożył przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi pozew o odszkodowanie w wysokości 1,45 miliarda dolarów z tytułu zaległości w płatnościach i utraty przychodów związanych z usługami transportu gazu po 2022 roku. Orlin jest jedynym właścicielem Europolgazu, który zarządza polskim oddziałem Jamalu. Gazociąg łączący Rosję z Europą.

W 2022 roku Polska zakończyła umowę z Rosją na odbiór rosyjskiego gazu rurociągiem jamalskim. Warszawa wcześniej odrzuciła żądanie zapłaty za paliwo w rublach, a Moskwa odpowiedziała wstrzymując dostawy.

Sytuacja ta odzwierciedla nowy podział w Unii Europejskiej w związku z zamknięciem rosyjskich dostaw energii, co doprowadziło do sporów o taryfy i spadek produktywności przemysłu.

READ  Pilne: Ceny ropy naftowej spadają po raporcie z oceny oddziaływania na środowisko

Szczegóły polskiego orzeczenia nie były znane i sąd nie mógł ich natychmiast podać.

Orlin żąda od MVM CEEnergy ponad 350 mln dolarów w ramach zabezpieczenia zobowiązań Gazpromu, podało źródło, powołując się na orzeczenie warszawskiego sądu.

MVM CEEnergy nie odpowiedziało na prośby o komentarz.

Na początku miesiąca niemiecki koncern Uniper wygrał wielomiliardowy arbitraż w Sztokholmie przeciwko Gazpromowi, co pozwoliło mu rozwiązać zaległe kontrakty na dostawy gazu i mogłoby stworzyć precedens dla podobnych spraw.

Do tego samego sądu arbitrażowego trafiła skarga Europolgazu na Gazprom.