Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

MFW twierdzi, że Polska musi ustawić wysoką poprzeczkę dla dalszego łagodzenia polityki fiskalnej

MFW twierdzi, że Polska musi ustawić wysoką poprzeczkę dla dalszego łagodzenia polityki fiskalnej

Wysoki rangą urzędnik Międzynarodowego Funduszu Walutowego powiedział, że Polska będzie musiała podnieść poprzeczkę w zakresie większego luzowania fiskalnego, biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na wydatki na infrastrukturę, ryzyko klimatyczne i wydatki na obronę po wojnie na Ukrainie.

Proeuropejski rząd premiera Donalda Tuska znacznie podniósł w tym roku płace w sektorze publicznym, świadczenia socjalne i płacę minimalną, aby zwiększyć swoją wiarygodność w oczach wyborców po ośmiu latach rządów nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Komisja Europejska twierdzi, że deficyt budżetowy Polski wyniesie w tym roku 5,4% PKB i będzie jednym z najwyższych w UE, a w przyszłym roku przekroczy ustalony przez UE limit 3% PKB.

„Obecny deficyt budżetowy Polski jest wysoki i należy go z czasem zmniejszyć, aby zaprzestać narastania długu publicznego i zastosować się do nowych zasad budżetowych UE” – powiedział Reuters Geoff Gottlieb, starszy regionalny przedstawiciel MFW na Bliski Wschód i Południowy Wschód. Europa.

„Umacniająca się gospodarka i inflacja powyżej celu będą dwoma czynnikami przemawiającymi za szybszym zacieśnieniem polityki pieniężnej.

Polska, która w zeszłym roku wydała na obronność prawie 4% swojego PKB, czyli ponad dwukrotnie więcej niż 2% zalecane przez NATO, ogłosiła w zeszłym miesiącu plan o wartości 10 miliardów złotych (2,49 miliarda dolarów) mający na celu wzmocnienie swojej wschodniej granicy. Widzi rosnące zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi.

„W tym roku spodziewamy się, że potrzeby pożyczkowe będą najwyższe w historii, nie tylko ze względu na ultrałagodną politykę podatkową, ale także z powodu rekordowych spłat” – napisali w notatce ekonomiści ING.

„Przy nieco wyższych wymaganiach w zakresie podaży i malejącym popycie na POLGB (polskie obligacje rządowe), widzimy miejsce na znaczną dodatkową emisję euroobligacji, powyżej wcześniejszych oczekiwań wynoszących mniej niż 16 miliardów dolarów”.

Warszawa próbuje wynegocjować zwolnienie z unijnego reżimu deficytu. Wyższe wymogi wydatkowe kosztowały już najdroższą obietnicę wyborczą Tuska, czyli wyższą ulgę w podatku dochodowym, szacowaną na 1,3% PKB.

READ  Wojna na Ukrainie: Niemcy, Szwecja i Polska mówią „nie” Emmanuelowi Macronowi i odmawiają wysłania żołnierzy do walki z Rosją

Sojusz Obywatelski Tuska o włos pokonał nacjonalistyczną Partię Prawo i Sprawiedliwość w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale czekają ją trzecie duże wybory w ciągu dwóch lat – wybory prezydenckie pod koniec 2025 roku.

Gottlieb z MFW powiedział, że Polska musi podejmować ostrożne decyzje, aby sprostać rosnącym obowiązkom wydatkowym, jednocześnie kontrolując deficyt.

„Jasny wniosek jest taki, że poprzeczkę należy ustawić zbyt wysoko, aby można było ją dalej dowolnie rozluźniać, ponieważ zwiększa to potrzebę dostosowań w innych miejscach” – stwierdził.

„Biorąc pod uwagę skalę wyzwania, Polska rozważa rewizję swojej reguły fiskalnej, ponieważ będzie ona lepiej realizować przyszłe decyzje dotyczące finansów publicznych.

Dług publiczny Polski wyniesie 60,6% produktu krajowego brutto (PKB) w 2026 r. i 63,2% w 2027 r., podało pod koniec kwietnia Ministerstwo Finansów, powyżej konstytucyjnego limitu 60%.

Minister finansów Andrzej Domański powiedział, że Warszawa podejmie działania mające na celu zwiększenie przejrzystości finansów publicznych, w tym utworzenie komisji podatkowej monitorującej politykę rządu. (Raport: Gergely Szakacs, redakcja: Christina Fincher)