Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ziemia ma „drugi księżyc” i właśnie odkryliśmy jego możliwe pochodzenie

Ziemia ma „drugi księżyc” i właśnie odkryliśmy jego możliwe pochodzenie

Ile księżyców ma nasza planeta? Tylko jeden, twierdzi większość ludzi, może z wyjątkiem kilku zwolenników teorii spiskowych. Jednak niektórzy nazywają dziwny obiekt, który wydaje się krążyć wokół Ziemi, „naszym drugim księżycem”, a naukowcy uważają, że odkryli jego pochodzenie.

To ciało niebieskie, zwane 469219 Kamo’oalewa, w rzeczywistości okrąża Słońce, ale porusza się synchronicznie z orbitą Ziemi, sprawiając wrażenie, jakby wokół niego krążyło. Ze średnicą zaledwie 40 do 100 metrów Kamo’oalewa jest bardzo mała w porównaniu do naszego „prawdziwego” Księżyca. Pełne okrążenie zajmuje tylko dwadzieścia osiem minut.

Początkowo naukowcy sądzili, że Kamualoa jest jedną z około 200 000 asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi, czyli kosmicznych skał wokół Ziemi, które pochodzą z głównego pasa asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Ale Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Astronomy Wyjawia, że ​​mogło chodzić o coś innego.

Skutki gwałtownego zderzenia asteroidy

Autorzy badania odkryli, że Kamwalewa zawiera krzemiany, rodzaj minerału powszechnie występującego w próbkach księżycowych. Ponadto symulacja modelu komputerowego wykazała, że ​​jego kształt odpowiada przyjętemu kształtowi kawałka oderwanego od Księżyca podczas zderzenia z asteroidą. To potężne uderzenie spowodowało powstanie słynnego krateru Giordano Bruno, najmniejszego dużego krateru na Księżycu.

Z tego powodu oraz dlatego, że orbita Kamualoa jest taka sama jak orbita Ziemi, naukowcy uważają, że prawdopodobnie pochodzi ona z Księżyca. Kiedy część Księżyca odrywa się od powierzchni po uderzeniu asteroidy, często opada z powodu grawitacji. Jednak w tym przypadku uderzenie musiało być szczególnie gwałtowne, gdyż skała, nazwana później 469219 Kamuwalewa, uciekła z pola grawitacyjnego Księżyca i dryfowała w przestrzeń kosmiczną.

Jedynym powodem istnienia Kamo’oalewa jest to, że pochodzi z małego krateru, czyli z niedawnego uderzenia. Gdyby była starsza, prawdopodobnie opuściłaby już swoją orbitę geosynchroniczną lub zostałaby zniszczona przez inną asteroidę.

READ  10 niesamowitych korzyści z porów dla poprawy zdrowia i samopoczucia!

Pomimo statusu quasi-satelity Ziemi, Kamo’oalewa nie jest prawdziwym księżycem: nie ma na nas żadnego wpływu i pod wieloma względami różni się od innych księżyców naszego Układu Słonecznego.