Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gigantyczna kometa Ponsa Brooksa przelatuje obecnie przez Układ Słoneczny. Jak możemy ją obserwować?

To rzadkie zjawisko kosmiczne.
Rzeczywiście, przejście Komety Ponsa Brooksa nie nastąpi wcześniej niż… rok 2095.
W tej chwili kometa jest wciąż zbyt słaba, aby można ją było dostrzec gołym okiem, ale można ją zobaczyć przez lornetkę już tuż po zachodzie słońca.

Ostatni raz pojawił się w 1954 r. Następna wizyta na krańcu Ziemi nastąpi dopiero w 2095 r. Dość powiedzieć, że szkoda byłoby przegapić to rzadkie kosmiczne wydarzenie, delikatnie mówiąc. . Gigantyczna kometa 12P/Pons-Brooks przecina obecnie nasz Układ Słoneczny, podążając niewidzialną ścieżką, która 2 czerwca zbliży ją do naszej planety. W tym dniu włochata gwiazda znajdzie się około 225 milionów kilometrów od Ziemi.

Czasami nazywana Diabelską Kometą ze względu na dwa rogi tworzące jej włosy, ta gigantyczna kula lodu i pyłu, o średnicy 20 kilometrów, okrąża naszą gwiazdę około 71 lat. 21 kwietnia kometa Pons Brooks osiągnie peryhelium, punkt na swojej orbicie najbliższy Słońcu. W miarę zbliżania się promieniowanie słoneczne podgrzewa jej rdzeń, a część lodu odparowuje i zamienia się w gaz, nadając mu charakterystyczny opór.

Gdzie patrzysz na nocne niebo?

W tej chwili Kometa Pons Brooks jest wciąż zbyt słaba, aby można ją było dostrzec gołym okiem. Jednak w ciągu nadchodzących tygodni gwiazda nabierze prędkości i stanie się coraz jaśniejsza do tego stopnia, że ​​niewątpliwie będziemy mogli ją zobaczyć z Ziemi. Tymczasem możesz spróbować go dostrzec tuż po zachodzie słońca za pomocą lornetki lub małego teleskopu. W niedzielę 10 marca będzie znajdować się w rogu nieba w kierunku gwiazdozbioru Andromedy. Ale będziesz potrzebować ciemnego nieba, wolnego od zanieczyszczeń świetlnych, a zatem daleko od miast, aby, miejmy nadzieję, móc to zobaczyć.

Aby to dostrzec, na początku nocy skieruj lornetkę nad horyzont na zachód. W razie potrzeby lokalizacja TheSkyLive Udostępnia mapę umożliwiającą zlokalizowanie go na podstawie Twojej lokalizacji. Możesz także skorzystać z aplikacji Stellarium (Departament Kontroli Wewnętrznej I robot, bezpłatnie), aby łatwiej zidentyfikować konstelację Andromedy. Po prostu skieruj aparat smartfona na niebo, aby wyświetlić nazwy obiektów niebieskich. Został on zidentyfikowany na podstawie numeru katalogowego Charlesa Messiera: M31.

  • Przeczytaj także

    Odkryj – Przekraczanie Układu Słonecznego: Czym są komety?

Kiedy już ją znajdziesz, pamiętaj o włożeniu telefonu do kieszeni, aby Twoje oczy mogły przyzwyczaić się do ciemności nocnego nieba i upewnić się, że są w stanie wchłonąć jak najwięcej słabego światła małej gwiazdy. Będzie można go obserwować także za ekranem, dzięki projektowi Virtual Telescope, który na żywo będzie transmitował jego obserwacje na swoim kanale YouTube. Potem będzie świecić jaśniej aż do 21 kwietnia. Z naszej ziemskiej perspektywy kometa przejdzie przez konstelację Ryb, a następnie Barana.

READ  Mała przestrzeń: dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 58 m² przekształcone w designerską przestrzeń

Matthieu Delacharlieriego