Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rządy skrajnie prawicowe i nadawcy publiczni we Włoszech i Polsce

Rządy skrajnie prawicowe i nadawcy publiczni we Włoszech i Polsce

Koalicja Giorgii Meloni odzyskała kontrolę nad włoskim nadawaniem publicznym. Centrysta Donald Tusk pracuje nad przywróceniem wolności polskim mediom publicznym. Nasi korespondenci opisują nam takie sytuacje.

Opublikowany


Czas czytania: 6 min

"Zmierzch to tajemniczy potwór.  Chce dać nam rosyjski pokój".  Działacze Prawa i Sprawiedliwości demonstrują przeciwko reorganizacji mediów publicznych w Warszawie, 11 stycznia 2024 r.  (WOJTEK RADWANSKI/AFP)

We Włoszech Giorgia Meloni przewodzi prawicowej i skrajnie prawicowej większości. W 2023 roku przejął pełną kontrolę nad nadawaniem publicznym i od tego czasu nasiliły się kontrowersje.

Podczas pobytu w Polsce nowy centrowy rząd Donalda Tuska zaczął odpolityczniać media publiczne, w których zamieszanie siał poprzedni skrajnie prawicowy rząd PiS.

Włochy: Gruzja namawia szefa Meloni Roy do rezygnacji

W tym momencie nie możemy winić Georgii Meloni za ukrywanie się za małym palcem. W biały dzień zmusza byłego szefa Roya do rezygnacji, aby dopasować osobowość do jej upodobań. Od tego czasu, w obliczu kontrowersji, jego standardowa odpowiedź brzmi: Lewica zbyt długo wstrzymywała się od serwetek w radiu publicznym i konieczne są reformy. Sprzyja temu trwająca od kilkudziesięciu lat praktyka dzielenia stanowisk pomiędzy partiami politycznymi w radiofonii i telewizji publicznej. Zwłaszcza w epoce Silvio Berlusconiego iw zeszłym roku przykłady są najbardziej oczywiste, nawet jeśli nadal są po prawej stronie.

Po objęciu urzędu przez Georgię Maloney kontrowersje nasiliły się. Na przykład w Channel One nagłówek o 20:00 ogłaszał miły prezent od rządu: 1000 euro więcej dla osób starszych. W tej samej sprawie kanał przypomniał, że wkrótce wybory. Tyle że to kwota dla kilku tysięcy osób, a nie 14 milionów włoskich seniorów. Gwiazdorskie kotwice opuściły Rai, a kultowe programy zniknęły.

Demonstracja przed siedzibą Public Channel

W środę 7 lutego Partia Demokratyczna, wiodąca siła opozycji, zebrała kilka grup przed siedzibą Rai, aby potępić zagrożenie dla debaty demokratycznej. „Od początku ten rząd zachowywał się jak franczyza. Mam dość Meloni TV! Mam dość służby publicznej zredukowanej do propagowania własnego rządu!”– woła Ellie Schlein, sekretarz Partii Demokratycznej.

READ  Bruksela wszczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce

Opozycja nie może wiele zrobić. Ironią historii jest fakt, że ustawa, która pozwoliła Georgia Melony Roy uporządkować swoje działania poprzez przyznanie rządowi większej władzy w tej dziedzinie, została przyjęta przez większość centrolewicy. Dziś Ellie Schlein wzywa do reform, które uniezależniłyby Roya od polityki. Jest to jednak nie do pomyślenia, dopóki ta większość jest u władzy. Lewica nie działa pełną parą, populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd nie pojawił się na środowym wiecu przed siedzibą Rai i przez rok zachowywał się w tej sprawie bardzo dyskretnie. Jego koledzy z opozycji podejrzewają, że tym razem mądrze będzie kontynuował grę podziału stanowisk pomiędzy siłami populistycznymi, prawicą i lewicą.

Polska: Donald Tusk zwalnia dyrektorów mediów publicznych

Nie trzeba było długo czekać, aby sytuacja się zmieniła po wyborze Donalda Tuska w Polsce. Premierem został 13 grudnia. W następnym tygodniu Zgromadzenie Narodowe podjęło uchwałę o odwołaniu dyrektorów publicznych stacji telewizyjnych i radiowych. Policjanci natychmiast pojawili się przed studiami tych kanałów, aby uniemożliwić zwolnionym wejście do ich biur.

Nadawanie programów zostało przerwane, a gazety zastąpiono starymi telenowelami. Wiadomości nadawane nawet w godzinach największej oglądalności. Można przeczytać, że nowy rząd położy kres propagandzie partyjnej i odtąd w kanałach będą pojawiać się wyłącznie jasne i niezależne informacje. „Czysta woda” Aby powtórzyć to, co napisano w wiadomości.

Po zdobyciu drugiej kadencji w 2015 roku politycy PiS podjęli się poważnej czystki w mediach publicznych. Stawiali ludzi, którzy byli dla nich najbardziej przychylni. Od tego czasu we wszystkich audycjach szybko krytykujemy opozycję za to, że nie została zaproszona do debaty.

PiS potępia stosowanie technik państwa autorytarnego

Partia Prawo i Sprawiedliwość kupiła 20 z 24 gazet regionalnych dzięki kontrolowanemu przez państwo koncernowi naftowemu Arlan. Mając do dyspozycji środki, mogą wyraźnie konkurować z rzekomo niezależnymi mediami prywatnymi. Stało się u nich zwyczajem zamykanie wszystkiego na klucz i oskarżanie o oszczerstwo. Powrót do nowego rządu jest teraz bardzo trudny. Gdy Tusk stosuje te metody, PiS zarzuca mu stosowanie technik państwa autorytarnego.

READ  Pierwszy parlamentarny ruch mający na celu liberalizację dostępu do aborcji

W Polsce jedna trzecia obywateli otrzymuje informacje wyłącznie za pośrednictwem tych kanałów telewizyjnych i radiowych. Dla PiS była to więc prawdziwa siła. Partia zdając sobie sprawę, że sytuacja wkrótce się zmieni, natychmiast wezwała do demonstracji przed siedzibami tych kanałów informacyjnych. „Wolne media”. Nowy rząd obiecuje nowe przepisy, które przywrócą bezstronność mediów publicznych, a przede wszystkim zabezpieczą ich niezależność. Ale droga do Donalda Tuska jest jeszcze długa i będzie musiał otrzeć się o sojusznika PiS, prezydenta Andrzeja Dudę.