Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska Pegasus tworzy Komisję Śledczą ds. Spyware

Polska Pegasus tworzy Komisję Śledczą ds. Spyware

W 2022 roku rządzący w Polsce ówczesny prezydent BIS przyznał, że jego kraj kupił oprogramowanie szpiegowskie Pegasus, ale zaprzeczył zarzutom, jakoby było ono wykorzystywane przeciwko opozycji politycznej.
Valeria / stock.adobe.com

W środę polski parlament zatwierdził powołanie komisji śledczej w sprawie wykorzystania izraelskiego oprogramowania szpiegującego Pegasus przez rząd, służby specjalne i policję w ciągu ośmiu lat sprawowania władzy w Polsce przez populistycznych nacjonalistów w latach 2015–2023. Ówczesny rząd Prawo i Sprawiedliwość (PiS) został oskarżony o wykorzystywanie oprogramowania do szpiegowania partii opozycji i sędziów krytycznie nastawionych wówczas do rządu.

Citizen Lab, organizacja monitorująca cyberbezpieczeństwo z siedzibą w Kanadzie, potwierdziła, że ​​Pegasus został wykorzystany przeciwko kilku osobom w Polsce, w tym Krzysztofowi Breji, koordynatorowi kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej (Centrum) podczas sesji legislacyjnej w 2019 roku. Po zainstalowaniu na telefonie komórkowym Pegasus umożliwia użytkownikowi dostęp do wiadomości i danych, ale także zdalną aktywację urządzenia w celu przechwytywania dźwięku lub obrazu.

„Atak na demokrację”

Komisja ta ryzykuje ujawnieniem różnych rzeczy.”Niepublikowany i najbardziej szokujący», minister obrony przewidywanego nowego rządu Władysław Kosiniak-Kamysz. „Jeśli politycy słuchają, działają, fabrykują, modyfikują wiadomości tekstowe i uprawiają antyterroryzm przeciwko przeciwnikom politycznym, takim jak Christophe Breja, jest to atak na demokrację jako całość. Wolność wyborów– nalegał reporterom.

W 2022 roku ówczesny prezydent BIS Jarosław Kaczyński przyznał, że jego kraj zdobył oprogramowanie szpiegowskie, ale odrzucił zarzuty, jakoby było ono wykorzystywane przeciwko partiom opozycji politycznej. Komisja parlamentarna powinna zbadać celowość i legalność działań prowadzonych z wykorzystaniem Pegasusa, a także ustalić zasady nabycia przez Polskę Pegasusa i innych podobnych systemów.

Od czasu dojścia do władzy nowej proeuropejskiej większości po październikowych wyborach parlament powołał już dwie komisje śledcze. Należy przyjrzeć się nieudanej próbie legalnego i kontrowersyjnego zorganizowania wyborów prezydenckich w 2020 r. w czasie pandemii, a kolejną – masowemu i płatnemu rozprowadzaniu polskich wiz przez polskie ambasady w różnych krajach pod rządami PiS.

READ  Watykan zakazał arcybiskupom tuszowania pedofilii

” data-script=”https://static.lefigaro.fr/widget-video/short-ttl/video/index.js” >