Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy boisz się innych?  Badanie sugeruje związek między florą jelitową a lękiem społecznym

Czy boisz się innych? Badanie sugeruje związek między florą jelitową a lękiem społecznym

Aleksander Polipkin Lęk społeczny jest częściowo powodowany przez naszą florę jelitową.

Aleksander Polipkin

Zdrowie — dla niektórych obchody zakończenia roku są prawdziwą udręką. Dla osób cierpiących na fobię społeczną te chwile należą do najtrudniejszych do przeżycia. Jeśli źródło tych problemów nadal nie jest jasno określone i wydaje się, że jest to kombinacja kilku czynników, oznacza to, że właśnie odkryto nowy element.

Badanie opublikowane 26 grudnia w czasopiśmie Z ludźmi Sugeruje to, że drobnoustroje tworzące florę jelitową są czynnikiem mogącym powodować niepokój społeczny. Naukowcy odkryli, że mikrobiom jelitowy (zbiór bakterii i innych organizmów żyjących w przewodzie pokarmowym) u osób cierpiących na fobię społeczną nie jest taki sam jak u osób bez tego zaburzenia.

Odkrycie to odzwierciedla całą dziedzinę bieżących badań, które podkreślają wpływ mikrobiomu jelitowego. Na przykład niektóre badania wykazały, że te drobnoustroje mogą wpływać na mózg i odwrotnie.

Niepokój, myszy i kupa

Aby przeprowadzić to badanie, dr John Cryan i jego współpracownicy z Uniwersytetu w Cork w Irlandii pobrali próbki kału od sześciu zdrowych osób i sześciu osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Analizy DNA potwierdziły, że mikrobiom jelitowy różnił się znacząco pomiędzy obiema grupami.

Aby udowodnić związek między tymi mikroskopijnymi formami życia a problemami zdrowotnymi, naukowcy próbowali wzbudzić u myszy niepokój społeczny. Mówiąc dokładniej, przeszczepili część mikroorganizmów myszom, po uprzednim zabiciu drobnoustrojów jelitowych antybiotykami.

Następnie myszy poddano różnym testom w celu analizy ich zachowania. Wyniki wykazały, że myszy, które otrzymały bakterie jelitowe od osób z autyzmem, miały inny poziom trzech gatunków bakterii w kale w porównaniu do myszy, które otrzymały bakterie jelitowe od zdrowych osób.

Znaczenie mikrobiomu

Podczas gdy myszy przenoszące drobnoustroje jelitowe od zdrowych osób szybko odzyskały w kolejnych dniach ciekawość wobec obcych, myszy przenoszące drobnoustroje jelitowe od osób z autyzmem nadal bały się zbliżania do innych myszy. „Nigdy w pełni nie wyzdrowiały, aby móc ponownie udzielać się towarzysko”.Ogłoś świat w opiekun.

Dalsza analiza wykazała, że ​​poziomy niektórych hormonów i aspekty układu odpornościowego również różniły się między myszami. To nie pierwszy raz, kiedy tego typu doświadczenie ma miejsce. Badanie to opiera się na innych pracach wykazujących podobne wyniki w przypadku takich schorzeń jak depresja czy zespół jelita drażliwego.

„Kluczową kwestią jest to, że musimy dbać o nasz mikrobiom, szczególnie przez cały okres rozwoju i w dorosłość, aby mózg społeczny mógł prawidłowo funkcjonować”.– powiedział profesor John Cryan.

READ  Burza słoneczna uderzyła w Ziemię w nocy z poniedziałku 18 lipca na wtorek 19 lipca

To nowe odkrycie oferuje nowe podejście do opracowywania terapii dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD). Nowy kierunek działania polega w rzeczywistości na uwzględnieniu diet mających na celu modyfikację mikrobiomu.

Zobacz także na HuffPost :