Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa konstytucja została zatwierdzona w referendum, a opozycja kwestionuje jej wynik

Nowa konstytucja została zatwierdzona w referendum, a opozycja kwestionuje jej wynik

Pod koniec referendum, w którym opozycja nawoływała do bojkotu i sprzeciwiała się jego wynikom, Czadyjczycy zatwierdzili większością 86% projektu nowej konstytucji, który przedstawiła im w referendum dwa i pół roku temu rządząca junta wojskowa, a – ogłosiła w niedzielę 24 grudnia Wysoka Komisja Wyborcza – wynika ze wstępnych wyników.

Według wstępnych wyników referendum z 17 grudnia ub. r., „Tak” uzyskało 86% głosów, zaś „Nie” – 14% – podaje Krajowa Komisja odpowiedzialna za organizację referendum konstytucyjnego (Konurik). Według przewodniczącego komisji frekwencja wyniosła 63,75%. Fundacja z zadowoleniem przyjęła jedynie dobry wynik odpowiedniego głosowania „Drobne awarie”.

Ostateczne wyniki Sądu Najwyższego mają zostać ogłoszone 28 grudnia. Zdaniem władz przejściowych referendum to powinno utorować drogę do wyborów pod koniec 2024 roku i zapewnić powrót władzy cywilnej.

Przeczytaj także: Referendum konstytucyjne w Czadzie: w kierunku wyjścia z okresu przejściowego?

Nowa konstytucja, która wzywa „Zjednoczone i zdecentralizowane państwo” Nie różni się to od tego, co przyjęto wcześniej, gdyż głowa państwa w dalszym ciągu skupia większość władzy i upoważnia go do startu w kolejnych wyborach.

„Odwrócili wyniki”

Opozycja, która nawoływała do bojkotu głosowania, natychmiast sprzeciwiła się wynikom. Przekonwertowali wyniki, które były redagowane przez długi czas, aby opublikować je dzisiaj. „To hańba dla kraju”.Agence France-Presse potępiła to Uyana Panyara, szefowa Bloku Federalistycznego, wezwała do głosowania na „nie”.

Zdaniem Maxa Khemkoya, szefa Grupy Doradczej dla Aktorów Politycznych (GCAP), który nawoływał do bojkotu: „Frekwencja będzie niższa niż zapowiadała Conurek. W dniu głosowania wszyscy widzieli, że bojkot został respektowany. »

Dla części opozycji i społeczeństwa obywatelskiego wybory te stanowią referendum, którego celem jest przygotowanie do wyboru tymczasowego prezydenta, generała Mohameda Idrissa Déby Itno, i utrwalenie „Dynastia” Założył go jego zmarły ojciec 33 lata temu, po wojskowym zamachu stanu.

READ  Grecja czeka na wyjaśnienia z Belgradu

Od kwietnia 2021 r. Czadem dowodzi generał Mohamed Idriss Deby, następca swojego ojca, Idrissa Deby’ego, który zginął na froncie, gdy armia walczyła z ugrupowaniem rebeliantów z Frontem Alternatywy i Porozumienia w Czadzie. Była głowa państwa rządziła żelazną ręką przez ponad trzydzieści lat tym środkowoafrykańskim krajem, drugim najsłabiej rozwiniętym krajem na świecie według Organizacji Narodów Zjednoczonych. Co budzi strach przed kontynuacją A „Dynastia” Deby’ego przez opozycję i międzynarodowe organizacje pozarządowe.

Krwawe represje w październiku 2022 r

Według opozycji oraz krajowych i międzynarodowych organizacji pozarządowych 20 października 2022 r. w Ndżamenie policja i żołnierze zastrzelili od 100 do 300 młodych demonstrantów. Demonstrowali pokojowo przeciwko przedłużeniu okresu przejściowego o dwa lata. Według organizacji pozarządowych i opozycji ponad tysiąc osób zostało uwięzionych, zanim uzyskały ułaskawienie, a inne nadal są zaginione.

Od tego „Czarny czwartek” Od 2022 r. systematycznie zakazuje się wszelkich demonstracji antywładzy, z wyjątkiem demonstracji jednego z głównych przeciwników, Soussisa Masry, który powrócił z wygnania po podpisaniu porozumienia „Porozumienie pojednawcze” Z Mohamedem Debym.

Jednak pod koniec listopada armia ogłosiła amnestię generalną, szczególnie dla policji i żołnierzy, w kontekście krwawego stłumienia demonstracji.

Przeczytaj także: W Czadzie obowiązuje amnestia generalna w związku z krwawymi stłumieniem demonstracji w 2022 r

Świat z Agence France-Presse