Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Możliwe są ulepszenia – EURACTIV.fr

Możliwe są ulepszenia – EURACTIV.fr

W Polsce odnotowuje się 70 000 udarów rocznie i choć finansowana przez państwo rehabilitacja nie jest najgorsza w Europie, to można ją ulepszyć – powiedziała Euractive Poland zastępca dyrektora Fundacji na rzecz Udaru Mózgu.

Co roku w Europie na udar mózgu zapada około 1,1 mln osób, w tym w Polsce 60-70 tys., z czego 30 tys. nie przeżywa. Osoby, które przeżyły, są narażone na wysokie ryzyko trwałej niepełnosprawności.

Udar może powodować problemy z mówieniem, połykaniem, pisaniem i pamięcią.

Konieczne jest zatem zapewnienie możliwie najszerszego zakresu zabiegów rehabilitacyjnych, aby umożliwić pacjentom po udarze mózgu przynajmniej częściowy powrót do zdrowia.

Opieka po udarze rozpoczyna się w szpitalu i obejmuje masaż, fizjoterapię i terapię uciskową.

Po wypisaniu ze szpitala pacjent powinien kontynuować aktywną rehabilitację. W Polsce szpitalna opieka poudarowa jest finansowana przez państwo.

W Polsce pacjenci po udarze mózgu otrzymują 16 tygodni rehabilitacji – twierdzi Adam Siger, wiceprezes Polskiej Fundacji Udarowej (Fundacja Udaru Mózgu)

„Pacjentom po udarze mózgu przysługuje 80 zabiegów w ciągu roku, z możliwością przedłużenia tego okresu, jeżeli wymaga tego stan zdrowia osoby poszkodowanej”Pan. – powiedział Siger Euractiv.

Jest to rehabilitacja w domu, natomiast rehabilitacja w szpitalu wiąże się z hospitalizacją trwającą od pięciu do sześciu godzin dziennie.

Rehabilitacja nadal nie jest łatwa

Jednak tylko 30% pacjentów po udarze korzysta z leczenia refundowanego przez rząd, mówi Mr. Zdaniem Chikara.

„Dzieje się tak, ponieważ popyt przewyższa podaż. Ponadto nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do rehabilitacji szpitalnej ze względu na ciężkość stanu po udarze”.On tłumaczy.

Na wielu oddziałach brakuje specjalistycznego sprzętu potrzebnego do leczenia niektórych powikłań poudarowych.

„Pacjenci mogą np. wymagać żywienia dojelitowego lub odsysania. Barierą w rehabilitacji jest także afazja. Kolejnym problemem jest brak miejsc w placówkach rehabilitacyjnych..

Osoby wymagające dodatkowych środków ze względu na warunki zdrowotne zmuszone są korzystać z usług prywatnych ośrodków zdrowia lub trafiać do zakładów opiekuńczych.

READ  Wojna na Ukrainie: W Polsce aresztowano mężczyznę podejrzanego o planowanie ataku na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

„Pod względem jakości rehabilitacji poudarowej Polska plasuje się w środku europejskiego rankingu”Pan. – zauważył Chigar.

„Nie możemy porównywać się z Niemcami, Szwajcarią czy Belgią, ale nasza opieka zdrowotna jest na tym samym poziomie, a nawet wyższym, niż we Włoszech, Francji czy Portugalii. »

Możliwe ulepszenia

Zapytany, co można ulepszyć w opiece poudarowej w Polsce, p. Cygaro zacytowało komunikację.

„Po udarze pacjent przebywa w szpitalu od siedmiu do dziesięciu dni. Następnie opuszcza szpital i, w przeciwieństwie do pacjentów kardiologicznych, nie wie, co dalej robić. Pacjenci po udarze nie mają skoordynowanej opieki »On wskazał.

Polska Fundacja Udarowa prowadzi jedyną w Polsce infolinię dla pacjentów po udarze mózgu i ich rodzin.

„Ludzie często do nas dzwonią z pytaniami dotyczącymi różnych aspektów życia po udarze mózgu. W Polsce pacjentom po udarze brakuje informacji i porad »Pan. – powiedział Chigar.

W Polsce wzrasta liczba udarów, także wśród dzieci.

Czynniki ryzyka obejmują stres, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, palenie tytoniu, używanie narkotyków, otyłość i nadużywanie alkoholu. Ryzyko udaru wzrasta wraz z wiekiem i częściej dotyka mężczyzn.

Udar mózgu jest główną przyczyną niepełnosprawności zdrowych Polaków i stanowi 30% przypadków. Jednak decydenci nadal w dużej mierze ignorują tę kwestię.

„Jako fundacja zajmująca się leczeniem udarów nie mamy odpowiednich narzędzi, aby wywrzeć nacisk na władze. Naszymi pacjentami są głównie osoby chore, starsze, po wieku produkcyjnym.Pan. podkreśla Chigar.

„Planujemy jednak przedstawić ustawodawcom naszą propozycję polskiej wersji Planu Działań Udarowych dla Europy, która będzie zawierała zalecenia, co zrobić, aby zapewnić pacjentom szeroki dostęp do szerokiej gamy usług poudarowych. . Do czasu obecnie żadna organizacja nie zaproponowała takiej strategii ».

[Édité par Anne-Sophie Gayet]